Charakterystyka ekogroszku

0
1341

Ekogroszek nie zawsze jest odpowiednio doceniany na rynku opałowym. W wielu przypadkach przegrywa z węglem kamiennym, z którego notabene jest produkowany. Okazuje się jednak, że ekogroszek posiada wiele zalet. Śmiało można go nazwać paliwem przyszłości. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej właściwościom ekogroszku i zweryfikować jego wydajność jako paliwa stałego.

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek to materiał opałowy produkowany z węgla kamiennego lub brunatnego. Jest używany w kotłach retortowych. Do jego największych zalet możemy zaliczyć wysoką kaloryczność, niską zawartość siarki i popiołu, jak również niską „spiekalność” i zawartość substancji niepalnych. Cechą charakterystyczną ekogroszku jest duża rozpiętość średnicy jego bryłek. Może się ona wahać w granicach 5-25 mm. Dzięki temu można go stosować w automatycznych dozownikach węgla. Co ciekawe spalanie ekogroszku w piecach z automatycznymi podajnikami jest korzystniejsze dla środowiska. W trakcie takiego procesu maleje ilość dwutlenku węgla, dioksyn, węglowodorów aromatycznych, furanów i pyłów emitowanych do środowiska.

W jaki sposób spala się ekogroszek?

W przypadku ekogroszku bardzo istotne jest jego prawidłowe spalanie, które pozwala uniknąć zbyt dużych strat energii oraz przegrzania kotła.  Dlatego warto postawić na ekogroszek dobrej jakości. Spalany ekogroszek nie może być zbyt wilgotny, ponieważ łatwo w ten sposób doprowadzić do zapchania kotła. Najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie ekogroszku w workach, ponieważ nie wymaga on dodatkowego suszenia. Taki właśnie produkt może zaoferować firma SAM-BUD-ROL, która jest autoryzowanym sprzedawcą największych producentów węgla w Polsce. Jak pokazują liczne badania, krajowy opał posiada dużo lepsze parametry od importowanego surowca.

W trakcie spalania ekogroszku bardzo istotna jest moc oraz wydajność wentylatora. Informacja o ustawieniach wentylatora jest zazwyczaj zamieszczona na opakowaniu opału. Po podpaleniu warto sprawdzić czy ekogroszek spala się równomiernie. To zagwarantuje optymalne ogrzanie domu.

Jakie parametry ma idealny ekogroszek?

Kupując ekogroszek, warto zwrócić uwagę na gwarantowaną zawartość popiołu. W przypadku większości polskich węgli wynosi ona 4-8%. Wybierając ekogroszek, warto kupić ten o najmniejszej zawartości popiołu. Eksperci zalecają nie więcej niż 6%. Znacząco wpłynie to na wygodę użytkowania oraz skróci czas potrzebny na obsługę i czyszczenie kotła.

Bardzo ważny jest atest ekogroszku w postaci znaku bezpieczeństwa ekologicznego. To daje nam pewność, że kupujemy produkt wysokiej jakości, który emituje do atmosfery małą ilość szkodliwych substancji. Wcześniej wspominaliśmy już o uziarnieniu ekogroszku, które powinno wynosić 5-25 mm. Istotny jest także poziom spiekalności, który ma wpływ na kondycję kotła. Powinien on wynosić mniej niż 20 RI. To uchroni piec przed powstawaniem spieków. No i wreszcie kaloryczność, której poziom powinien wynosić przynajmniej 24 MJ/kg. Ilość siarki nie może przekroczyć 0,6%. Pozwoli to ochronić metalowe części pieca przed uszkodzeniem.

Spośród dostępnych paliw stałych wybór ekogroszku będzie z pewnością trafną decyzją. Podczas zakupu wato jednak zwrócić uwagę na jego parametry, które mają wpływ nie tylko na wydajność, ale także kondycję pieca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here