Bardzo często nad drzwiami wejściowymi, czy to na klatkach schodowych, czy też w różnego rodzaju instytucjach, widać urządzenia, dzięki którym same się zamykają. Dobrze ustawione potrafią znacznie spowolnić drzwi przed trzaśnięciem. Zasada ich działania wydaje się prosta, jednak znajdują one coraz szersze zastosowanie. Czym są samozamykacze? I jak działają?
Co to jest samozamykacz?
Samozamykacz to urządzenie, które może być mechaniczne, jak i elektromechaniczne. Jego główną funkcją jest zamykanie drzwi w sposób kontrolowany po uprzednim ich otwarciu. Swoje zastosowanie znajdują w wielu miejscach.
Bardzo często spotkać je można na klatkach schodowych, w bramach, czy furtkach. W przypadku samozamykacza mechanicznego drzwi otwierają się przy pomocy naszej siły. Natomiast w przypadku elektromechanicznych system działa na zasadzie czujek.
Jak działa samozamykacz?
Istota działania samozamykacza jest tylko wbrew pozorom łatwa. Urządzenie działa na zasadzie wytwarzanej energii poprzez otwarcie drzwi oraz następnie ich kontrolowanym powrocie do stanu poprzedniego. Siła z jaką zostało skrzydło otwarte kumuluje się w sprężynie, która następnie oddaje tę energię na potrzeby zamknięcia drzwi.
Aby jednak no doszło do charakterystycznego trzaśnięcia stosowane są specjalne olejowe amortyzatory hydrauliczne. Ponadto dzięki funkcji tłumienia otwierania zabezpiecza skrzydło przed jego samoczynnym otwarciem, choćby na skutek podmuchu wiatru.
Jaka jest rola samozamykacza?
Jedną z ich podstawowych ról jest oczywiście zabezpieczanie drzwi przed niekontrolowanym i silnym zamknięciem ich. Na skutek tego działania mógłby się popsuć, chociażby zamek lub po dłuższym czasie konstrukcja utrzymująca skrzydło drzwiowe. Innym zastosowaniem jest także zabezpieczenie pomieszczeń przed samoczynnym uciekaniem znajdującego się wewnątrz nich ciepła.
Ponadto samozamykacze chronią również mienie przed włamywaczami. Dlatego ze względu na takie zastosowanie są one bardzo często montowane na klatkach schodowych, czy też posesjach prywatnych.
Samozamykacze mają także swoje minusy, Odczuwają je osoby, które muszą szybko coś przetransportować o większych gabarytach. Drzwi wtedy potrafią przyskrzyni dany przedmiot uniemożliwiając szybkie przemieszczanie się z nim.