Budowa domu zaczyna się od projektu

Każdy, kto kiedykolwiek interesował się budową bądź zakupem domu wie, jak ważny jest jego wygląd oraz funkcjonalność. Współcześnie, poszukuje się coraz nowszych rozwiązań, aby budynek był oszczędny, wygodny w użyciu i łatwy w utrzymaniu czystości. Jednakże dla przeciętnego człowieka ogarnięcie aż tak szerokiego zakresu prac może być zbyt trudne. Warto zatem zwrócić się do profesjonalistów, którzy kierując się naszymi wymaganiami stworzą idealny projekt domu.

Od czego zacząć?

Budowa domu jest długotrwałym i oczywiście kosztownym przedsięwzięciem. Wielu inwestorów decyduje się na nią bez wcześniejszego przygotowania, co później przynosi negatywne skutki nie tylko podczas samych prac, ale również już na etapie projektowania.

Najważniejsze jest, aby projekt dopasować do warunków budowlanych działki, na której ma powstać. Dlatego też konieczne jest, aby zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a jeśli działka planem takim nie jest objęta, to postarać się o wydanie warunków zabudowy. Informacje zawarte w tego typu dokumentach dotyczą między innymi dopuszczalnej powierzchni zabudowy oraz maksymalnej wielkości budynku. Kolejnym krokiem jest nawiązanie współpracy z geodetą, który opracuje dla nas mapę do celów projektowych. Dopiero na jej podstawie można zająć się właściwym projektem domu.

Jakie rodzaje projektów można wybrać?

Rodzaj projekt w głównej mierze zależy od oczekiwań i wymagań klienta. Zdecydować się można na jeden z dwóch wariantów.

  • Projekt indywidualny – w tym przypadku konieczne jest zatrudnienie architekta, który zaprojektuje dom od podstaw. Jest to świetne rozwiązanie dla tych, którym zależy na niepowtarzalności oraz maksymalnym dostosowaniu do własnych pomysłów i oczekiwań. Wiąże się to jednak z poniesieniem znacznie wyższych kosztów, niż w przypadku drugiej opcji.
  • Projekty powtarzalne – są dostępne praktycznie natychmiastowo a ich cena jest o wiele niższa, niż w przypadku projektów indywidualnych. Wybór projektu z katalogu nie oznacza jednak bezproblemowej jego realizacji. Czasami bowiem konieczne jest dokonanie pewnych zmian w związku z ukształtowaniem działki czy potrzebami rodziny. To z kolei może generować dodatkowe koszty.

Niezależnie od tego, który rodzaj projektu wybierzemy, musi być on zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub warunkami zabudowy. Ponadto, musi on uwzględniać ważne elementy wchodzące w skład terenu wokół domu. Mowa tutaj między innymi o miejscach na śmietniki, drogach dojazdowych czy zieleni. Dlatego też tak ważna jest współpraca z wykwalifikowanym geodetą, który aspekty te uwzględni w mapach przeznaczonych do celów projektowych.

Pozostałe formalności dotyczące projektu

Przedstawione powyżej kroki prowadzą do ostatniego etapu, jakim jest uzyskanie zezwolenia na budowę zaprojektowanego domu. Zanim to jednak nastąpi, należy uzyskać przyłącza mediów określonych w warunkach zabudowy. Najczęściej formalności te dotyczą prądu, ale zaliczamy do nich również wodociągi itp. Po załatwieniu wymaganych dokumentów, można spokojnie udać się z kompletem do starostwa i oczekiwać na uzyskanie pozwolenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here