Rolety, zasłony czy żaluzje - co wybrać?

Rolety, zasłony, żaluzje – każda z tych trzech propozycji ma swoich zwolenników. Jakie mają wady i zalety, czym kierować się podczas zakupów i czego jeszcze możesz nie wiedzieć na ich temat? Dowiedz się, zanim ruszysz na zakupy stacjonarne lub przez internet.

Co brać pod uwagę podczas zakupów?

W tym, czy zdecydować się na roletę, zasłony czy żaluzje, pomocne będzie zastanowienie się nad swoimi potrzebami. Niemniej ważny jest charakter i metraż pokoju oraz panująca w nim kolorystyka. Warto wziąć pod uwagę przede wszystkim:

  • orientację okna – jeżeli okno jest usytuowane od strony wschodniej, to w pomieszczeniu pojawia się zbyt dużo ostrego światła, a latem problem z przegrzewaniem się. Również pokoje z oknami wychodzącymi na zachód mogą się nadmiernie nagrzewać, więc i tam przyda się odpowiednia osłona. Pokoi, które na co dzień są zacienione lub dociera do nich niewiele naturalnego światła, nie warto dodatkowo zaciemniać – tutaj przyda się osłona okienna, która wpuszcza promienie słoneczne do środka,
  • piętro lub odległość od sąsiadów – mieszkańcy lokum na parterze lub budynku, który w bardzo bliskim sąsiedztwie ma drugi budynek, są szczególnie narażeni na wzrok wścibskich sąsiadów lub przechodniów. W takich sytuacjach warto postawić na osłonę okienną, która gwarantuje zachowanie prywatności i możliwość odcięcia się od świata zewnętrznego. Warto postawić na materiał blackout – na rynku dostępne są zasłony i rolety zaciemniające z takiej tkaniny. Gwarantują one najwyższy możliwy poziom zaciemnienia i pełną dyskrecję,
  • charakter pokoju – inny rodzaj osłony okiennej przyda się w sypialni lub pokoju noworodka, a inny do małej kuchni, jasnej łazienki czy pokoju dziennego z aneksem kuchennym. W miejscach, które służą do odpoczynku, warto postawić na osłonę okienną gwarantującą najwyższy możliwy poziom zaciemnienia. Z kolei do salonu czy kuchni wystarczające będą żaluzje lub półprzepuszczające rolety,
  • widok za oknem – jeżeli okno wychodzi na las, piękne jezioro lub inny, imponujący widok, nie warto zasłaniać go grubą zasłoną lub żaluzjami. Nie jest też wskazane zastosowanie elementu, którego nie da się do końca odsunąć lub który na stałe jest zamocowany na ramie lub karniszu, bez możliwości demontażu lub podwinięcia tkaniny. Ważne, by móc wpuścić do wnętrza naturalne światło i pokazać, co widać za oknem,
  • styl aranżacyjny – do pokoju z drewnianymi meblami i urządzonego w bieli pasować będzie osłona okienna jasna, kremowa lub w kolorze mebli. Wnętrze urządzone kolorowo i z dużymi kontrastami, można ozdobić osłoną w intensywnej barwie. Pokój, w którym dominuje drewno, pięknie ozdobią drewniane żaluzje lub bambusowe rolety,
  • materiał – szczególnie w przypadku pokoju alergika, noworodka lub bardzo małego dziecka, przed zakupem warto sprawdzić materiał, z jakiego została wykonana osłona okienna. Tkaniny (takie jak bawełna i inne) może zbierać kurz i roztocza, dlatego nie są wskazane u osób cierpiących na alergię, które nie tolerują pyłków i roztoczy. Z kolei podczas urządzania pokoju dla noworodka lub kilkulatka warto wybierać materiały wyłącznie z odpowiednimi atestami i certyfikatami bezpieczeństwa.

Rolety, zasłony i żaluzje – wady i zalety

Niegdyś żaluzje były dostępne wyłącznie w niezbyt estetycznym, aluminiowym wariancie. Obecnie jest znacznie większe ich rozróżnienie (drewniane, bambusowe i wiele innych). Plusy? Gwarantują zaciemnienie pokoju, mają oryginalny wygląd, można je montować w orientacji pionowej lub poziomej, posiadają warianty z naturalnych, ekologicznych materiałów (np. drewna, bambusa, skóry). Minusy? Żaluzje dość trudno się czyści, trzeba to robić regularnie i z dużą starannością. Lepiej wybierać model, który można zdemontować, by raz na jakiś czas porządnie je wyczyścić (np. silnym strumieniem wody pod prysznicem). Przez to, że zbierają kurz, nie są polecane alergikom. Ponadto również nie chronią przed nagrzewaniem i przegrzewaniem się pomieszczeń – nie wpuszczają do wnętrza światła, ale nie są wystarczającą barierą ochronną przed wysokimi temperaturami.

Zasłony również ewoluowały i ich rodzajów jest znacznie większa liczba niż kiedyś. Największe atuty zasłon to ogromny – dosłownie nieograniczony – wybór kolorów i wzorów, krojów, fasonów, wielkości i zdobień. Na rynku dostępne są zasłony na żabki, klasyczny karnisz lub z tunelem, zasłony matowe i błyszczące, z materiału blackout (zaciemniającego), zasłony panelowe, zasłony makarony i wiele innych. Z tkaniny można uformować dowolny kształt – ozdobny pas, kokardę. Niewątpliwie mocną stroną jest możliwość prania ich w pralce, co znacznie ułatwia i przyspiesza domowe porządki. Najczęściej również można je prasować, dzięki temu nawet po wirowaniu będą dobrze wyglądać. Minusy? Zasłony zbierają kurz i roztocza, trzeba je stosunkowo często prać, kolor tkaniny może blaknąć pod wpływem promieni słonecznych.

Jeśli chodzi o rolety, to tutaj również wybór jest ogromny. Popularne modele to rolety dzień noc (nazywane też zebra), rolety zaciemniające oraz rolety zewnętrzne. Atuty? Atrakcyjna cena – roletę wewnętrzną z półprzepuszczającego materiału na okno o standardowej wielkości można kupić już za 30-40 złotych. Rolety można zamówić na wymiar, do wyboru jest szeroka paleta barw i zróżnicowana gramatura materiałów. Montaż nowoczesnych modeli jest prosty i intuicyjny – zazwyczaj wykonuje się go bez użycia narzędzi i bez wsparcia ekipy specjalistów. Łatwo je zdjąć lub wymienić materiał na inny kolor. Minusy? Nie każdą roletę da się zamontować na okno, problem może pojawić się w przypadku okien dachowych lub w niestandardowym kształcie (np. okrągłym).

Podsumowanie – co wybrać?

Na co postawić? Wybór nie jest prosty, więc pomocne będzie nasze podsumowanie. Rolety zaciemniające są idealne do sypialni, pokoju noworodka i alergika, jak również do pokoi zlokalizowanych na parterze lub w bardzo bliskim sąsiedztwie innego budynku. Zasłony warto wybrać wszędzie tam, gdzie potrzebna jest oryginalna kolorystyka. Naturalne tkaniny da się zafarbować na dowolną barwę, dzięki temu można znaleźć zasłonę identyczną jak np. kolor ścian czy dywan. Zasłony również mogą występować w wariancie blackout, co oznacza, że tak samo jak rolety zaciemniające chronią przed nadmiarem światła, przegrzewaniem się i wzrokiem przechodniów.

Żaluzje drewniane to produkt idealny do wnętrz, gdzie większość mebli i innych elementów, jest wykonana z drewna. Oryginalną ich wersją są żaluzje skórzane – bardzo eleganckie i stylowe. Żaluzje lub rolety bambusowe to propozycja do wnętrz urządzonych w stylu safari, kolonialnym lub ekologicznym. Warto również rozważyć sprytne 2w1 – rolety i zasłony. W nowoczesnych aranżacjach wnętrz pojawiają się takie połączenia – w tej konfiguracji zasłony są ozdobą, a rolety chronią przed słońcem i wysokimi temperaturami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here