Decydując się na montaż oświetlenia w ogrodzie, wpływamy nie tylko na zmianę jego wyglądu, ale także poszerzamy zakres jego funkcjonalności. Instalując lampy ogrodowe o dużej jasności świecenia, z ogrodu możemy korzystać nie tylko w trakcie dnia, ale również po zmroku, organizując na jego terenie przyjęcia lub po prostu miło spędzając czas w gronie najbliższych nam osób. Jeśli zdecydujemy się na montaż lamp ogrodowych o mniejszej mocy, takich jak lampy solarne, które emitują światło o mniejszym natężeniu, zmodyfikujemy wygląd i odbiór ogrodu, ale nie zagwarantujemy sobie wysokiego komfortu jego użytkowania wieczorami, po zapadnięciu zmroku. Na jaki rodzaj świateł w ogrodzie warto zatem się zdecydować, urządzając przydomowy ogród?

Zalety i wady oświetlenia stacjonarnego

Podstawową zaletą oświetlenia stacjonarnego, podłączonego do domowej instalacji elektrycznej, jest niezależne od pogody źródło zasilania. Bez względu na to, jaka panuje aura, czy w ciągu dnia jest słońce, czy też dzień jest pochmurny, lampy ogrodowe podłączone do prądu będą świeciły z jednakową mocą i to tak długo, jak tylko zechcemy. Dużą zaletą oświetlenia stacjonarnego jest również większa moc źródeł światła, w jakie wyposażone mogą być lampy ogrodowe. Dzięki temu w ogrodzie może być bardzo jasno, niezależnie od pory dnia (również w nocy) czy panującej na zewnątrz aury. Takie oświetlenie ogrodowe jest bardziej funkcjonalne i niezawodne w działaniu. Największym minusem oświetlenia stacjonarnego jest konieczność stworzenia dodatkowej instalacji elektrycznej i rozprowadzenie jej po ogrodzie. Jest to nie tylko czasochłonne, ale i kosztowne.

Zalety i wady oświetlenia mobilnego, solarnego

lampy ogrodoweW ostatnich latach na rynku oświetleniowym pojawiło się mnóstwo modeli lamp solarnych, czyli lamp ogrodowych wyposażonych w niewielkie panele fotowoltaiczne, które kumulują energię słoneczną w ciągu dnia i oddają ją w trakcie nocy, zasilając zainstalowane w nich źródła światła. Zaletą tego typu lamp są niskie koszty ich instalacji i brak kosztów związanych z ich utrzymaniem. Solarne lampy ogrodowe nie potrzebują prądu z zewnątrz, ponieważ same są jego źródłem – prąd wytwarzają z energii pochodzącej ze słońca. Minusem lamp solarnych jest ich mała moc świetlna oraz spora zależność od kaprysów pogody. Przy niekorzystnej aurze lampa solarna nie zdoła zgromadzić wystarczającej ilości energii, by świecić przez całą noc. Lampy solarne pełnią zatem przede wszystkim funkcję oświetlenia dekoracyjnego, a nie funkcjonalnego. Wykorzystuje się je do wyznaczania ogrodowych ścieżek czy podświetlania elementów drobnej architektury ogrodowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here