Zagospodarowanie deszczówki to sposób na oszczędzanie wody w ogrodzie i domu!

Deszczówka to wciąż niedocenione, odnawialne źródło wody, dostarczane w postaci deszczu, śniegu, gradu. Praktyczne, efektywne i zrównoważone gospodarowanie wodą deszczową ma wymiar nie tylko ekologiczny ale również ekonomiczny. Wykorzystywana w domu, ogrodzie a nawet i w przemyśle deszczówka generuje ogromne oszczędności. Ile możemy zaoszczędzić magazynując deszczówkę? Do czego możemy wykorzystać wodę deszczową?

W jaki sposób wykorzystać deszczówkę w ogrodzie?

Skład wody deszczowej uzależniony jest od czystości powietrza oraz pokrycia dachowego, z którego spływa do rynien. Kompozycja składników w dużym stopniu wpływa na kształtowanie się chemicznych właściwości gruntu, wód powierzchniowych. Deszczówka jest wodą ubogą w wapń, magnez, nie zawiera chloru, które nie sprzyjają wzrostowi roślin. Uznawana za czystą wodę naturalną zawiera rozpuszczone gazy jak tlen, azot, dwutlenek węgla oraz znikome ilości soli mineralnych.

Kwaśny odczyn wody opadowej idealnie nadaje się do podlewania ogrodowych kwiatów jak np. azalie czy różaneczniki. Bogata w składniki odżywcze, jest wodą miękką oraz dobrze napowietrzoną o temperaturze równej temperaturze otoczenia, dlatego jest łatwo przyswajalna przez ogrodowe rośliny. Zagospodarowanie deszczówki pozwala na oszczędności w zużyciu wody (www.ekodren.pl), jest rewelacyjnym rozwiązaniem w czasie okresów suszy, kiedy w wielu gminach wydawane są zakazy podlewania działek oraz ogrodów. Gromadzenie i wykorzystanie deszczówki w ogrodzie nie wymaga montażu specjalistycznej instalacji, w tym celu wystarczą zbiorniki naziemne lub podziemne.

Do czego możemy wykorzystać deszczówkę w domu?

Ważnym jest, że w procesie wykorzystywania wody deszczowej, dla potrzeb naszych gospodarstw domowych, nie wolno łączyć instalacji wody deszczowej z wodociągową. System zbierający deszczówkę musi być odrębny.

W mieszkaniach, domach wykorzystujemy wodę przeznaczoną do picia, robimy to machinalnie, bez refleksji co skutkuje degradacją wód powierzchniowych i podziemnych. Dalszą konsekwencją jest wzrost kosztu uzyskania wody pitnej. Warto więc korzystać w gospodarstwach domowych z wody deszczowej, która poddana odpowiedniemu procesowi filtracji może zostać dostarczona do punktów odbiorczych jak kran, pralka, spłuczka WC. Pozwoli to na jej wykorzystanie podczas czynności sprzątania, prania, spłukiwania toalety. Deszczówka jest wodą miękką, co powoduje zdecydowanie mniejsze zużycie detergentów. Skład wody opadowej powoduje jej znikome tendencje do osadzania się dlatego urządzenia przepustowe oraz zawory rzadziej ulegają awarii.

Ile możemy zaoszczędzić gromadząc deszczówkę?

Aspekt ekonomiczny związany jest z tym, że aż około 80 procent zużywanej codziennie wody nie ma zastosowania spożywczego. Odpowiednia instalacja zagospodarowania deszczówki pozwoli na oszczędności około 50 procent wody pitnej. Warto pamiętać, że jest to wieloletnia inwestycja, w przypadku standardowych parametrów zużycia koszty zakupu oraz montażu zwrócą nam się już po 3-4 latach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here