Budowa domu

Budowa domu to wielki krok w życiu człowieka. Jest to również długotrwały i skomplikowany proces, do którego powinniśmy się odpowiednio przygotować. Samo pozyskanie funduszy to nie wszystko, bowiem czeka nas jeszcze wiele różnych etapów, przez które będziemy musieli przejść. Jak przygotować się do budowy domu? O czym pamiętać przed rozpoczęciem prac budowlanych?

Plan budowy domu — samemu czy z doradcą?

Podjęliśmy decyzję o budowie domu, jednak to dopiero jeden z wielu kroków, które musimy wykonać. Aby dobrze się przygotować na nadchodzący, intensywny okres w naszym życiu, warto zebrać wszystkie niezbędne informacje oraz sposoby postępowania przy planowaniu budowy. Niezastąpiona może się okazać pomoc specjalistów. Cenne porady budowlane możemy znaleźć na stronach internetowych np. na www.superbudowlani.pl.

Przeanalizuj swój budżet na budowę domu

Przed stworzeniem projektu i zatrudnieniem fachowców powinniśmy przeanalizować ilość środków, które możemy przeznaczyć na nasz nowy, wymarzony dom. Być może mamy oszczędności, a może bierzemy kredyt. Musimy być jednak świadomi, ile pieniędzy możemy zainwestować w budowę i pracę profesjonalistów, którzy nam pomogą.

Jak zaplanować budowę domu i stworzyć projekt?

Każdy z nas zapewne jest w stanie wyobrazić sobie idealny dla siebie dom. Musimy jednak dostosować oczekiwania do naszych możliwości. Zastanówmy się, co najbardziej się dla nas liczy. Czy dom powinien być wygodny, przestrzenny, czy może funkcjonalny? Weźmy to pod uwagę, planując projekt domu. Do wykonania szczegółowego planu warto zatrudnić specjalistów, którzy dostosują wszystko do naszych potrzeb.

Przygotuj kosztorys budowy domu

Od fachowców, którzy zajmą się projektem domu, otrzymamy na pewno przybliżony kosztorys. Te wyliczenia mogą jednak być w pewien sposób niedoszacowane, co musimy mieć na uwadze. Aby mieć pewność, że zmieścimy się w swoim budżecie, powinniśmy również samodzielnie wykonać kosztorys, np. za pomocą kalkulatorów dostępnych w internecie. Obliczenia najlepiej jest wykonać kilka razy.

Dopilnuj wszystkich formalności

Aby uniknąć problemów i nieporozumień, warto zapoznać się z prawem budowlanym przed rozpoczęciem budowy domu. Aktualnie na budowę niewielkiego domu, mieszczącego się w metrażu 70m2 niepotrzebne jest żadne pozwolenie. Istotne jest to, że dom musi oczywiście mieścić się w całości na naszej działce i w żaden sposób nie zakłócać życia sąsiadów. W przypadku większych budynków musimy udać się do urzędu miasta lub starostwa z wnioskiem o zgodę na budowę.

Dokumenty wymagane do budowy domu

Nawet jeśli nie potrzebujemy zezwolenia na budowę naszego domu, sam fakt chęci rozpoczęcia budowy musimy złożyć do urzędu lub starostwa. Wraz ze zgłoszeniem powinniśmy dostarczyć takie dokumenty jak: projekt domu, oświadczenie o prawie do dysponowania działką, kopia mapy geodezyjnej, opis planowanych robót budowlanych.

Zainwestuj w dobrą firmę budowlaną!

Wybór odpowiedniej firmy budowlanej to nie lada wyzwanie. Jest to o tyle istotne, że gdy wybierzemy dobrych fachowców, mamy większą pewność, że budowa przebiegnie po naszej myśli. Wyspecjalizowani budowlańcy to również lepsza gwarancja satysfakcji i spokojnego życia w naszych własnych czterech ścianach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here