Wanna czy prysznic? To zdecydowanie najczęściej zadawane pytanie w trakcie projektowania łazienki. Jeśli sami stoicie przed tym dylematem, to przygotowaliśmy dla Was garść praktycznych informacji na temat obu tych rozwiązań. Sprawdzimy, jakie zalety ma wanna i prysznic, a także czy można połączyć funkcje obu tych elementów wyposażenia łazienki. Zapraszamy do lektury.
Wanna czy prysznic – zalety obu tych rozwiązań
Próbę odpowiedzi na pytanie wanna czy prysznic zacznijmy może od tego, jakie zalety ma wanna i prysznic oraz od tego, czy mają one jakieś mankamenty. Kabiny prysznicowe kojarzą nam się najczęściej z niewielkimi łazienkami w bloku czy na poddaszu. W praktyce jednak prysznic świetnie sprawdzi się także w aranżacjach przestronnych łazienek. Jakie zalety ma prysznic w łazience?
- Montaż kabiny prysznicowej wymaga zdecydowanie mniej miejsca niż montaż wanny. W małej łazience świetnie sprawdzą się na przykład kompaktowe kabiny prysznicowe 80×80 cm dostępne aktualnie w ofercie wielu producentów wyposażenia łazienek.
- Prysznic pozwala na szybką i wygodną kąpiel. Sprawdzą się więc idealnie rano, po intensywnym treningu czy w trakcie upałów.
- Kabina prysznicowa jest zdecydowanie bezpieczniejsza od wanny w przypadku osób starszych, dzieci, czy osób mających problemy z poruszaniem się. Dotyczy to szczególnie kabin prysznicowych z niskim brodzikiem wpuszczanym w posadzkę lub brodzikiem podpłytkowym. O zaletach poszczególnych typów brodzików możecie poczytać także w poradnikach Jaki brodzik wybrać? i Jaką kabinę prysznicową wybrać?
- Jeśli w pojedynku prysznic czy wanna postawicie na kabinę, to wcale nie musi oznaczać to rezygnacji z komfortowych i przyjemnych kąpieli. W ofercie wielu renomowanych producentów armatury dostępne są baterie prysznicowe z funkcją sauny czy hydromasażu.
- Do zalet prysznica możemy też zaliczyć mniejsze zużycie wody niż w przypadku wanny. W ciągu 5-minutowej kąpieli pod prysznicem zużyjecie około 50 litrów wody, podczas gdy napełnienie średniej wielkości wanny do połowy wymaga około 70 litrów.
Swoje zalety ma jednak również wanna. Zwolennicy tego elementu wyposażenia podkreślają często to, jak przyjemna i komfortowa jest długa i gorąca kąpiel w wannie. W sklepach znajdziecie dziś wanny o przeróżnych wymiarach i kształtach. Od niezwykle efektownych wanien wolnostojących, przez klasyczne wanny prostokątne do zabudowy, aż po wanny asymetryczne montowane najczęściej w narożniku łazienki. Duża liczba modeli daje spore możliwości aranżacyjne w zagospodarowaniu przestrzeni w łazience z wanną.
Prysznic i wanna w jednej łazience
Posiadacze większych łazienek zastanawiają się często, czy prysznic i wanna w jednej łazience to dobry pomysł. Owszem, jeśli pozwala na to metraż łazienki, to nie musicie wybierać między wanną a prysznicem. W takiej łazience ważne jest jednak umiejscowienie obu tych elementów w taki sposób, aby nie kolidowały ze sobą. Pod uwagę warto wziąć, chociażby to, jak otwierają się drzwi do kabiny prysznicowej oraz to, czy będziecie mieli łatwy dostęp do wanny. Wanna i prysznic obok siebie to więc nie zawsze dobry pomysł, chociaż wiele zależy od układu tego pomieszczenia.
Wanna i prysznic 2w1 – kompromisowe rozwiązanie
Praktycznym i coraz popularniejszym rozwiązaniem jest też tak zwana wanna i prysznic 2w1. Taka połączona wanna i prysznic to najczęściej po prostu wanna wyposażona w parawan i odpowiednią baterię. Stworzona w ten sposób strefa kąpielowa będzie łączyła w sobie zalety wanny i prysznica. W zależności od potrzeb i okoliczności będziecie mogli wziąć długą relaksująca kąpiel lub szybki prysznic.
To, jak stworzyć taką wannę i prysznic 2w1 zależy głównie od układu łazienki i tego, na jaką wannę się zdecydowaliście. W sprzedaży znajdziecie różne rodzaje parawanów wannowych. Najprostszą konstrukcja jest zamontowana na stałe ścianka prysznicowa. Możecie jednak wybrać również parawan wahadłowy lub parawan wannowy składany. Decydując się na taki prysznic z wanną w jednej łazience, ważny jest również wybór odpowiedniej baterii wannowej. Minimum to bateria wannowa ze słuchawką i drążkiem prysznicowym. Jeśli natomiast zależy Wam na maksymalnym komforcie, to możecie postawić na baterię wannową z deszczownicą.