basen

Decyzja zapadła: w końcu masz zamiar rozstawić basen w ogrodzie – to doskonały pomysł, szczególnie jeśli nie planujesz wyjazdu na urlop. Jaki model sprawdzi się najlepiej? Wybór jest naprawdę ogromny, dlatego poniżej przedstawiamy informacje, które pomogą Ci podjąć decyzję. Oto zalety, a także wady dwóch najpopularniejszych rozwiązań. Basen stelażowy czy rozporowy? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed zakupem!

Wypoczynek nad basenem – brzmi jak idealny plan na upalne letnie popołudnie. Co najważniejsze, można go bez problemu zrealizować w swoim ogrodzie: wystarczy zainwestować w basen ogrodowy. Spokojnie, odpowiednio dobrany model to coś więcej niż tylko dziecięcy basenik dmuchany, w którym da się co najwyżej zanurzyć stopy. Nowoczesne baseny to propozycje także dla dorosłych – można się w nich wygodnie rozsiąść nie tylko w pojedynkę, ale również ze znajomymi. Zorganizowanie imprezy na basenie jeszcze nigdy nie było takie proste!

Pozostaje jednak pytanie, co wybrać – basen stelażowy czy zwykle nieco mniejszy, ale prostszy do rozkładania basen rozporowy?

Basen stelażowy: stabilna konstrukcja i duża powierzchnia

Basen stelażowy – jak sama nazwa wskazuje – jest wyposażony w specjalny stelaż, czyli ramę utrzymującą kształt całej konstrukcji. Dzięki temu nie odkształca się pod naciskiem wody i jest dostępny w wielu różnych rozmiarach. Znaleźć można zarówno mniejsze i płytsze baseny stelażowe, które doskonale sprawdzą się jako propozycja dla najmłodszych, jak i duże, pojemne baseny, w których zmieści się kilkanaście osób. Największy basen stelażowy może mieć długość nawet 10 metrów – można się w nim nie tylko swobodnie wyciągnąć, lecz także popływać!

Tego typu baseny mogą mieć kształt koła lub prostokąta, dzięki czemu łatwo dopasować je do powierzchni ogrodu czy tarasu. Co więcej, sztywny stelaż i ścianki, metalowe wzmocnienia oraz wewnętrzna warstwa z tworzywa PCV sprawiają, że odpowiednio użytkowany i konserwowany basen stelażowy posłuży przez długie lata.

Basen stelażowy

A jakie są ewentualne minusy tego rozwiązania? Na pewno należy wziąć pod uwagę:

  • cenę – basen stelażowy w wersji „premium” to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych (nawet około 10 tys. zł);
  • czas potrzebny na przygotowanie basenu do użytkowania – samo rozstawienie konstrukcji zajmuje sporo czasu (szacowany czas montażu największych modeli to nawet około 6 h w 2-3 osoby lub pół dnia w pojedynkę). Dodatkowo trzeba pamiętać też o czasie niezbędnym do napełnienia basenu wodą;
  • koszt wody i troski o nią – napełnienie basenu o pojemności 20-30 może kosztować nawet kilkaset złotych. Plus należy pamiętać o konieczności troski o stan wody, czyli regularnym czyszczeniu, stosowaniu odpowiednich środków chemicznych lub regularnym uruchamianiu filtra basenowego (najlepiej na co najmniej kilka godzin dziennie).

Basen rozporowy: prosty i szybki sposób na relaks

Basen rozporowy bazuje na specjalnej konstrukcji, która wyposażona jest zwykle w dmuchany kołnierz, okalający całość na samych brzegach. Pod wpływem ciśnienia hydrostatycznego boczne ścianki basenu rozkładają się przy napełnianiu wodą, a następnie utrzymują swój kształt. Tego typu baseny są zawsze okrągłe – możesz wybierać spośród modeli o różnej średnicy i głębokości. Dzięki temu, że baseny rozporowe nie posiadają żadnych wystających części, idealnie sprawdzą się jako baseny dla dzieci. Taki basen rozkłada się naprawdę błyskawicznie, a po zakończeniu użytkowania można bez problemu złożyć go i przechowywać lub zabrać ze sobą na weekend na działce czy wyjazd do domku letniskowego. Nie bez znaczenia jest także cena, ponieważ baseny rozporowe są znacząco tańsze od basenów stelażowych.

Basen rozporowy

Wybierając tego rodzaju basen, należy jednak liczyć się z koniecznością odpowiedniego przygotowania podłoża – jeśli będzie rozstawiony na nierównej ziemi, woda będzie się wylewać. Stąd też jest to propozycja przede wszystkim na taras, patio czy wyrównany grunt. Baseny rozporowe są także bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne – warto zawsze mieć pod ręką zestaw naprawczy. Należy też sięgać po modele wykonane z wysokiej jakości materiałów, ponieważ tanie baseny dość szybko ulegają wspomnianym uszkodzeniom podczas intensywnej zabawy czy nawet przestawiania.

Finalny wybór zależy więc przede wszystkim od potrzeb oraz zasobów finansowych. Niewątpliwie jednak – jeśli jest na to miejsce w ogrodzie czy na tarasie – warto podjąć się takiej inwestycji. Frajda, ochłoda w upalne dni i świetny pretekst do spotkań z przyjaciółmi gwarantowane!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here