ogródka

Wiosna w ogrodzie to najpiękniejszy czas. Budzące się do życia rośliny i nowe nasadzenia dają wiele możliwości i pomagają wdrożyć w życie plany na funkcjonalną przydomową przestrzeń.

Wiosenne prace w ogrodzie warto planować już w lutym, dzięki temu będziemy mieli czas na zadbanie o szczegóły ogrodu, którym cieszyć się będzie można przez letnie i jesienne miesiące.

Front robót w ogrodzie na wiosnę

Wśród najważniejszych prac, jakie czekają nas każdej wiosny w ogrodzie mamy:

 • sprzątanie resztek po zimie (liście, zanieczyszczenia trawnika, gałęzie, zwierzęce odchody, martwe rośliny)
 • nawożenie trawnika
 • przekopanie grządek i wiosenne wysiewy 
 • sadzenie krzewów kwitnących 
 • wyniesienie i odświeżenie mebli ogrodowych
 • dosypanie kory, czyszczenie tarasu i ogrodzenia
 • czyszczenie i ewentualne uzupełnianie ubytków w tarasie oraz mycie okien

Każda z tych czynności powinna mieć swoje miejsce w wiosennym kalendarzu. Niektóre wiążą się z koniecznością dokupienia nowych rzeczy do ogrodu. A może nawet nie trzeba ich kupować, wystarczy sprawdzić, czy już je mamy!

Co będzie potrzebne wiosną?

 1. Ziemia – w zależności od tego, czy w naszym ogrodzie mamy do czynienia z ziemią gliniastą, piaszczystą czy mieszaną, warto zaopatrzyć się w taki rodzaj ziemi, który idealnie nada się do wiosennych nasadzeń. Oczywiście mowa tu również o ziemi do donic, które są wkopane w grunt lub przez cały sezon stoją na tarasie.
 2. Nożyce do przycinania gałęzi i żywopłotu – dobre nożyce to bezpieczeństwo roślin i gwarancja pięknie rosnącego żywopłotu. Kalendarz przycinania gałązek uzależniony jest od potrzeb konkretnych roślin, ale dobrej jakości nożyce sprawią, że podcinanie gałęzi i skracanie pnączy stanie się łatwe i bardzo dla naszych roślin korzystne.
 3. Zraszacze ogrodowe  – system nawadniania trawnika i roślin w ogrodzie to coś, co w naszej szerokości geograficznej decyduje o urodzie ogrodu. Ładnie nawodniony trawnik i odpowiednio dystrybuowana woda w donicach na tarasie i ogrodzie świadczy o urodzie naszego przydomowego ogródka. Poza tym lata mamy coraz cieplejsze, więc system zraszania przyda się także do schładzania się w najcieplejsze dni.
 4. Sadzonki – wszystkie jednoroczne rośliny powinny zostać do wiosny wykopane, a jeśli nie udało się tego zrobić – najwyższy czas. Trzeba też odsłonić w okolicach kwietnia rośliny, które spały pod osłonami całą zimę. Tam też mogę zdarzyć się ubytki, które będziemy chcieli uzupełnić. Jeśli chodzi o nasadzenia, na pewno przydadzą się jakieś nowe kwiaty, może kilka donic z bylinami, które sadzi się na wiosnę. Irysy, astry czy liliowce pięknie prezentują się zarówno w ziemi, jak i w stojących na tarasie kwietnikach. 

Żagiel przeciwsłoneczny – fenomenalna, mało inwazyjna i niezwykle estetyczna osłona przed promieniami UV. Żagle, jakie oferuje m.in. Sklep eDomator.pl to sporej wielkości materiały w kształcie kwadratu lub trójkąta, które upina się między fasadą budynku a płotem lub na specjalnych masztach – wedle uznania. Mocny materiał chroni przed promieniowaniem i nie zerwie go wiatr, jak to może mieć miejsce w przypadku parasola.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here