śruby

Planujesz remont? A może budujesz wymarzony dom? Niezależnie od tego, przy jakiej okazji zamienisz się w majsterkowicza, dobrze jest znać pojęcie konwersji norm.

Dotyczy ono różnych elementów złącznych, ale w tym przypadku skupiamy się na śrubach. Dlatego jeśli chcesz wiedzieć na ten temat znacznie więcej, to ten artykuł jest dla Ciebie. Miłej lektury!

ISO / DIN / PN – co kryje się za tymi oznaczeniami?

ISO, DIN oraz PN to oznaczenia norm, które obejmują m.in. wspomniane tu już śruby. Najbardziej znana jest ta pierwsza. ISO to bowiem oznakowanie międzynarodowe. Skrót ten odnosi się do norm, które ustaliła Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna. Obowiązuje w ponad 160 krajach – w tym w Polsce. Należy jednak zauważyć, że nasz kraj ma także swoją, krajową normę. Jest ona oznaczona skrótem PN – można go zauważyć na tych produktach, które zatwierdził Polski Komitet Normalizacyjny. Z kolei DIN to skrót od Deutsches Institut für Normung. Mówimy bowiem o normie, którą opracował Niemiecki Instytut Normalizacyjny.

Na tym jednak nie koniec, bo każdy element złączny, który spełnia daną normę – poza oznaczeniem literowym – ma również przypisany ciąg cyfr. Przykładowo, śrubę z łbem kulistym z gniazdem sześciokątnym można odnaleźć jako „ISO 7380”. Natomiast śrubę imbusową z obniżonym łbem – jako „DIN 7984”.

Przeczytaj także: https://www.paralotna.pl/gdzie-stosuje-sie-sruby-nierdzewne/

Konwersja norm ISO / DIN / PN na przykładach

Powyższe przykłady pokazują, że jeden rodzaj śruby może mieć jedno oznaczenie. Jednak wbrew pozorom… takie sytuacje mają miejsce dosyć rzadko. Niejednokrotnie jeden produkt ma kilka zatwierdzonych norm, co jest doskonałą wiadomością. Po pierwsze, ponieważ to sygnał, że spełnia on różne normy. Po drugie, to ułatwienie przy poszukiwaniu tego typu przedmiotów.

W tym przypadku mówimy bowiem o tzw. konwersji norm, czyli… zamianie jednej normy na drugą. Jak to wykorzystać w praktyce? Otóż śrubę HV do połączeń sprężanych można odnaleźć przy pomocy aż trzech oznaczeń – jako „DIN 6914”, „PN 82343” oraz „ISO 7412”. Proste, prawda? I bardzo przydatne!

Potrzebujesz wytrzymałych i precyzyjnych elementów złącznych? Zajrzyj do naszej oferty na stalmut.pl. Może zainteresują Cię także elementy mocujące do fotowoltaiki? Sprawdź w takim wypadku ofertę dostępną na mafot.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here