pręty gwintowane

Pręty gwintowane powstają przez przepuszczenie prętów pomiędzy dwoma walcami. W rezultacie na całej długości detalu wytworzony zostaje gwint. Czyni to pręty gwintowane uniwersalnymi elementami konstrukcyjnymi.

Bogactwo materiałów

Najczęściej spotyka się pręty wykonane ze stali. W zależności od planowanego zastosowania mogą być one niklowane, czernione lub też nie mieć żadnej warstwy ochronnej. Nieco rzadziej używane są pręty z innych materiałów (aluminium, brąz, mosiądz, miedź oraz stopy metali).

Materiał nie stanowi ograniczeń a dobierać go należy w zależności od przeznaczenia konstrukcji. Gdy pręt ma być odporny na działanie czynników atmosferycznych należy wykonać go ze stali nierdzewnej lub zabezpieczonej odpowiednim pokryciem. Jeżeli pręt ma pełnić funkcję mocującą i dekoracyjną zarazem, może być zrobiony z metalu kolorowego lub stopu.

Granice wyobraźni

Właściwie tylko one są barierą w zastosowaniach prętów gwintowanych. Spotkać je można bowiem:

  • Na budowach (do wykonywania precyzyjnych połączeń rozłącznych np. szalunków).
  • W konstrukcjach wymagających elastyczności (beton jest kruchy i mało odporny na rozciąganie. Wzmocnienie go zalanymi prętami powoduje, że konstrukcja żelbetowa łączy w sobie zalety betonu i stali).
  • Małej architekturze (pręty gwintowane dzięki szerokim możliwościom regulacji pozwalają na dokładne wykonanie konstrukcji z drewna, które zmienia swoje wymiary w zależności od wilgotności).
  • Konstrukcjach domów drewnianych i szkieletowych (pręty wspaniale nadają się do wykonywania szczelin wentylacyjnych, przerw do wypełnienia ociepleniem, montażu fasad).
  • Pracach ciesielskich (za pomocą prętów łączone są więźby dachowe, murłaty).
  • Budynkach przemysłowych, użyteczności publicznej, galeriach handlowych (stanowią element mocujący sufity podwieszane, uchwyty na kable, instalacje wentylacyjne i ściekowe).

W doborze materiału, wykończenia i rozmiarów prętów do konkretnych zastosowań pomóc może specjalista z firmy zajmującej się produkcją prętów. Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z ofertą przedsiębiorstwa Elgo, które robi pręty gwintowane także na zamówienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here