Jadalnia często może stać się głównym punktem mieszkania. W końcu to tam spędzamy bardzo dużo czasu – jemy wspólne posiłki, zapraszamy gości na kolację, czy po prostu siedzimy z najbliższymi. W jaki sposób urządzić ją, żeby była praktyczna i spełniała swoją funkcję jak najlepiej? Oto kilka wskazówek!

1. Zagospodaruj przestrzeń!

Niestety, bardzo rzadko udaje nam się przeznaczyć jeden cały pokój na jadalnię. Świetnym rozwiązaniem jest za to salon połączony z kuchnią, w którym to z łatwością możemy wygospodarować miejsce na wymarzony stół i krzesła.
Rozdzielając część „wypoczynkową” dużą sofą lub regałem zyskujemy niemal osobne pomieszczenie, które jednak nie zabiera nam dużo miejsca, bo przestrzeń wciąż jest otwarta.

To doskonałe rozwiązanie do mniejszych mieszkań – nie przytłaczając wnętrza nadajemy mu dwie funkcje!

2. Stół do zadań specjalnych

Najważniejszym elementem jadalni jest oczywiście stół! Dlatego tak istotnym jest, żeby był wykonany ze świetnej jakości materiałów i dopasowany do naszego wnętrza. Musimy wziąć pod uwagę wiele aspektów – to, ile zakładamy, że nam posłuży , czy chcemy urządzać w domu duże rodzinne imprezy. Możemy wybrać rozkładany stół z drewna, co po raz kolejny jest doskonałym rozwiązaniem do mniejszego wnętrza. Pamiętajmy też, że nie musimy trzymać się utartych schematów, nowoczesny stół nada wyjątkowego charakteru naszemu wnętrzu.

stół Antonio od hoom

3. Praktyczne ułożenie

Pamiętajmy, że stół powinien znajdować się w centralnej części pokoju – jest to ważne przy podawaniu posiłków oraz aby każdy miał łatwy dostęp do krzeseł i nie musiał lawirować między talerzami z gorącą zupą i siedzącymi gośćmi.

4. Oświeć mnie

Wiemy, jak istotne jest doskonałe oświetlenie. To dzięki niemu wnętrze nabiera blasku (dosłownie!) oraz sprawia, że w pokoju wytwarza się odpowiednia atmosfera. Te same zasady tyczą się jadalni. Ważne, żeby nasz stół i cała przestrzeń wokół niego była dobrze oświetlona – może to być zasługa kinkietów, albo lampy wiszącej tuż nad centralną częścią stołu.

stół Antonio od hoom

5. Wygodne krzesło

Oprócz stołu, ważne są odpowiednio dobrane krzesła do jadalni – przecież to na nich siedzimy! Ale często zapominamy o bardzo istotnym szczególe, jakim jest odpowiednia ich wysokość. Zanim kupimy te wymarzone to warto sprawdzić, czy oprócz wygodnego siedziska i designerskiego sznytu są dopasowane do naszego stołu.

6. Dodatki

Jadalnia daje nam też nieskończone opcje w dekorowaniu. Porządny, drewniany stół jest doskonałym pretekstem do ozdoby – czy to na konkretne święta (jak urodziny, chrzciny), czy nadejście nowej pory roku. Dlatego niezależnie od okoliczności, warto pomyśleć o kwiatach, ładnej zastawie czy eleganckich serwetach.

Jakie są wasze sposoby na urządzenie jadalni? A może uważacie to pomieszczenie za zbędne? Koniecznie dajcie nam znać!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here