Ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła – co warto wiedzieć?

0
1051

Ogrzewanie budynków to temat istotny dla niemal każdego z nas. Dotyczy to zarówno właścicieli różnego typu przedsiębiorstw, jak i osób prywatnych, ponoszących koszty ogrzewania swojego miejsca zamieszkania. Szczególnie w przypadku nowo powstających budowli, stajemy przed różnymi dostępnymi rozwiązaniami w zakresie ogrzewania, które oferuje nam dziś technologia. Najczęściej wybieranym wciąż pozostaje podpięcie się do miejskiej instalacji gazowej, skąd pobierać będziemy ten surowiec do ogrzewania naszego domu. Coraz częściej wybieraną alternatywną jest jednak instalacja pompy cieplnej. Rozwiązanie to cieszy się popularnością zarówno ze względu na generowane przez nie niskie koszty, jak i korzystne dla środowiska oddziaływanie.

Pompy ciepła – zalety i korzyści płynące z używania

Pompy ciepła to rozwiązanie wybierane z różnych powodów. Przede wszystkim – nadają się do stosowania w niemal każdym typie budowli. Zaliczyć tu należy nie tylko domy jednorodzinne, ale także duże budowle – jak bloki mieszkalne. W wielu przypadkach przeprowadzenie montażu pompy cieplnej okazuje się łatwiejszym zadaniem, niż wybór innych form ogrzewania centralnego.

W tego typu obiektach pompy cieplne są często umieszczane na parterze lub w piętrach podziemnych – na przykład na terenie pralni. Wbrew pozorom, umieszczenie w takim miejscu nie stanowi żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa budynku. Warto podkreślić, że pompy cieplne to jedne z najbezpieczniejszych form pozyskiwania energii cieplnej. Ponadto, pompy ciepła nie wymagają dostarczania paliw, które w innym wypadku musielibyśmy obok pompy składować.

W czasie użytkowania, pompa cieplna nie wymaga zbyt wiele uwagi. Przede wszystkim – nie ma potrzeby dokładania paliwa, co ma miejsce w przypadku różnego rodzaju pieców. Co za tym idzie, nie musimy czyścić pompy, ani martwić się jej drożnością. Jeśli pompa została dobrze dobrana do wymiarów obiektu, jej praca może przebiegać niemal całkowicie bez ingerencji człowieka.

Pompa cieplna – dla domu i dla środowiska

Pompy cieplne to także rozwiązania ekologiczne. Nie emitują żadnych zanieczyszczeń, które przedostając się do środowiska naturalnego, powodowałyby jego naruszenie. Wypadają szczególnie dobrze na tle wszystkich rodzajów piecyków zasilanych paliwami naturalnymi.

Jedynym generatorem zanieczyszczeń związanym z użytkowaniem pompy cieplnej jest elektrownia, dostarczająca energię elektryczną. Należy jednak zaznaczyć, że zanieczyszczenia emitowane przez elektrownie są w mniejszym stopniu toksyczne, niż te produkowane w przeciętnym domu jednorodzinnym. W rezultacie – używanie pomp cieplnych wciąż wypada na korzyść środowiska.

Montaż pompy ciepła

Osobom zainteresowanym instalacją pompy ciepła polecamy ofertę Waso Klim, specjalizującego się w instalacjach wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i chłodnictwie. Waso Klim oferuje zarówno dobór optymalnej pompy cieplnej, sprofilowanej pod kątem potrzeb konkretnego budynku, jak i przeprowadzenie jej montażu oraz zabezpieczenie na czas gwarancji i po jej upływie.

Pompy ciepła – Rybnik, cały Śląsk i okolice – Waso Klim to obecnie jeden z czołowych dostarczycieli pomp ciepła w południowej Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here