Nowoczesne domy drewniane – ekologiczne i wygodne

Drewno było jednym z pierwszych materiałów stosowanych przez człowieka w budownictwie. Jest łatwe w obróbce, ma naturalne właściwości izolacyjne, do tego jest niezastąpione w miejscach narażonych na delikatne drgania ziemi czy wichury. Nic dziwnego, że mimo rozwoju technologii dalej jest chętnie wybierane. Czym nowoczesne domy drewniane różnią się od tradycyjnych?

Połączenie tradycji z nowoczesnością

Wiele osób decyduje się na drewniany dom głównie ze względu na estetykę – drewno ma niepowtarzalną fakturę i barwę. Nie zmienia to faktu, że nie jest problemem wybudowanie domu nawiązującego do tradycyjnych ludzkich siedzib, a przy tym energooszczędnego i wyposażonego we wszystkie udogodnienia, takie jak garaż, taras czy odpowiednio duże okna. Nowoczesne domy z drewna często od zewnątrz są utrzymane w klasycznym, wiejskim stylu, a w środku mają nowoczesny rozkład pomieszczeń – duże, otwarte przestrzenie, często wykończone w minimalistycznym, skandynawskim stylu.

Nowoczesne domy w stylu rustykalnym

Wiele osób, szczególnie miłośników folkloru i tradycji ludowych, lubi otaczać się elementami sztuki ludowej – nic dziwnego, że gdy decydują się na budowę domu, wybierają styl rustykalny, często pasujący do regionu, w którym mieszkają. Istnieją nawet rzemieślnicy wykorzystujący niemal już zapomniane metody budowlane, umożliwiające budowę domu bez wykorzystania gwoździ – przynajmniej na etapie wznoszenia głównej konstrukcji i ścian. Największym wyzwaniem jest znalezienie ekipy, która wykona dach wiórowy lub trzcinowy – niewątpliwie wyglądają one pięknie na drewnianych domach, jednak są niesłychanie czaso- i pracochłonne. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, ale wiele osób uważa, że efekt jest wart swojej ceny.

Nowoczesne domy z drewna w minimalistycznym stylu

W ostatnich latach najpopularniejsze są jednak minimalistyczne bryły, które – przy zastosowaniu odpowiedniego materiału – potrafią wyglądać imponująco. Wiele takich budynków wykonanych jest właśnie z drewna, natomiast różnica w stosunku do tradycyjnych polega na wykończeniu. Dawne budynki były wykonane z belek, które można było rozróżnić z daleka – nowoczesne domy często są wykończone na gładko, tak, że trzeba podejść blisko, by odróżnić jedną deskę od drugiej. Oprócz tego często stosuje się dodatkowe materiały, takie jak beton, metal czy szkło, a kolory to często – poza naturalną barwą drewna – odcienie szarości. W połączeniu z wnętrzem urządzonym w podobnym stylu i ogromnymi przeszkleniami daje to fantastyczny efekt, a zadbanie o odpowiednią termoizolację i ustawienie ścian względem słońca zapewnia wysoką energooszczędność budynku.

Zaletą tego typu budynków jest to, że znakomicie prezentują się zarówno w zurbanizowanej okolicy, jak też z dala od innych zabudowań, w otoczeniu przyrody.

Nowoczesne domy z drewna: gdzie znaleźć najlepsze projekty?

Projektowaniem domów z drewna zajmuje się wiele biur architektonicznych. Niektóre z nich wykonują projekty wyłącznie na zamówienie, z kolei niektóre oferują gotowe – te drugie są o wiele tańsze i dostępne od ręki. Można je znaleźć między innymi na stronie https://pracownia-projekty.dom.pl/tag-nowoczesne_domy_drewniane.html. Nowoczesne domy z drewna są dobrym wyborem dla wszystkich osób, które cenią sobie naturalne materiały, a przy tym zależy im na dużej wytrzymałości materiału. Drewno jest bardzo trwałe i elastyczne – sprawia to, że w miejscach narażonych na drgania ziemi czy silne wichury tak wykonany dom jest o wiele bezpieczniejszy dla użytkowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here