Drewno to materiał, który doskonale prezentuje się zarówno we wnętrzach mieszkalnych, jak i na zewnątrz budynku, np. w ogrodzie czy na podwórku. Doceniany jest za wysokie walory estetyczne, ale również dużą trwałość, którą można osiągnąć, wykorzystując specjalne preparaty. Jednym z nich jest lakier bezbarwny. Jest to środek nie tylko zabezpieczający drewno przed wpływem czynników zewnętrznych, lecz także podnoszący walory wizualne powierzchni.

Lakier bezbarwny  nie jest jednak środkiem uniwersalnym, dlatego na rynku dostępnych jest jego kilka rodzajów, co pozwala precyzyjnie dostosować go do drewnianej powierzchni, którą będzie lakierować. W wyborze pomagają bez wątpienia takie oferty, jak w sklepie Noxan.pl.

Lakier bezbarwny do drewna na zewnątrz i wewnątrz

Podstawowym czynnikiem warunkującym wybór odpowiedniego produktu jest miejsce użytkowania drewnianych powierzchni. Lakier bezbarwny przeznaczony do użytkowania na zewnątrz musi być odporny na częste zmiany temperatur, promieniowanie UV, wilgoć i mróz. Dzięki temu tworzona jest niewidoczna lub z lekkim połyskiem warstwa ochronna, która sama wytrzyma niesprzyjające warunki, jak też ochroni przed ich wpływem drewnianą powierzchnię.

Jeżeli potrzebujesz lakier bezbarwny do pokrycia powierzchni drewnianych we wnętrzach, to możesz zdecydować się na te łatwe w użytku, szybkoschnące, o doskonałych właściwościach kryjących. Trzeba jednak pamiętać, że taki lakier nie najlepiej znosi wilgoć, więc na skutek kontaktu z nią może spowodować, że powierzchnia drewniana ulegnie uszkodzeniu, a proces starzenia drewna się skróci.

Lakierujemy! To proste!

Lakierowanie drewna to czynność stosunkowo prosta i z pewnością każdy sobie z nią bardzo dobrze poradzi. Zanim jednak rozpoczniemy właściwe prace, należy odpowiednio przygotować powierzchnię. Musi być ona gładka i sucha, nie może być na niej żadnych zanieczyszczeń. Należy wykonać szlifowanie, wykorzystując do tego papier ścierny.

Lakier bezbarwny może być w puszce lub w formie wygodnego sprayu. Lakierując, zaczynamy od trudno dostępnych miejsc, lekko rozprowadzając go po powierzchni, jeżeli używamy pędzla. Po pokryciu lakierem całej powierzchni drewnianej, należy pozostawić ją do wyschnięcia, po czym nałożyć drugą warstwę. To powoduje, że zyskujemy nie tylko skuteczniejszą ochronę, lecz także znacznie bardziej satysfakcjonujący efekt wizualny.

Jak wybrać lakier do drewna?

Wśród dostępnych produktów jest lakier bezbarwny wodorozcieńczalny, którego rozcieńczalnikiem –jak wskazuje sama nazwa – jest woda. Tworzy on bezbarwną lub lekko połyskującą warstwę ochronną. Lakier może być akrylowy – nie emituje on toksyn, jednak nie jest najlepszym zabezpieczeniem przed mechanicznymi uszkodzeniami. Jego główną zaletą jest zdolność do podkreślenia usłojenia drewna, dzięki czemu nabiera on jeszcze naturalniejszego charakteru. Alternatywą dla akrylowych lakierów są lakiery poliuretanowe. Cechują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, doskonale radzą sobie w warunkach dużej zmienności temperatur i przy wysokim stopniu wilgoci.

Lakiery rozpuszczalnikowe poznamy po charakterystycznym zapachu. Doskonale kryją, jednak nie poleca się ich aplikacji na trwałe w pomieszczeniach. Zabezpieczają powierzchnie drewniane przed uszkodzeniami mechanicznymi, wpływem czynników atmosferycznych i wilgocią.

Drewno wymaga naszej troski i opieki. To materiał, z którym człowiek zaprzyjaźnił się już wieki temu, przyjaźń ta wciąż trwa, a my jesteśmy zobowiązani ją pielęgnować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here