Każdy miłośnik książek dochodzi do momentu, w którym zaczyna się zastanawiać czy dobrze przechowuje swoje zbiory. Skoro na swoją kolekcję wydaliśmy x złotych to chcemy by się nie zniszczyła. Jednocześnie chcemy się nią pochwalić i ładnie wyeksponować w domu lub mieszkaniu. Poniżej przedstawię Wam kilka pomysłów na domową biblioteczkę.
Jak przechowywać książki czyli domowa biblioteczka.
1. Za szkłem
Jak każdy z nas wie na książkach osiada kurz, dużo kurzu. Z tego powodu dobrym pomysłem jest regał, który posiada szklane drzwiczki. Zmniejszy to ilość kurzu, który będzie osiadał na książkach a co za tym idzie częstotliwość odkurzania. Książki dłużej pozostaną w dobrej formie a my zaoszczędzimy czas.
2. Półki i regały
Półki są najczęściej stosowaną metodą przechowywania książek. Dają możliwość dowolnego gospodarowania wolną przestrzenią. Możemy je wieszać w taki sposób jak tylko nam się podoba. Pozwalają nam dopasować odstęp do poszczególnych książek, np. albumy mają w większości wysokość, która nie pozwala na postawienie ich na zwykłym regale. Półki możemy układać w różne wzory lub kupić już gotowy kształt (widziałam półkę w kształcie muszli ślimaka). Regały mieszczą większą ilość książek. Regał może zastąpić ściankę działową. Oprócz ciekawej dekoracji dostajemy dwa razy więcej miejsca do przechowywania książek. W poszukiwaniu odpowiednich regałów na książki warto zajrzeć na stronę sklep Oleslaw.pl. Na stronie https://oleslaw.pl/20-regaly znajduje się kolekcja solidnych i stabilnych nowoczesnych regałów w modnym stylu industrialnym, idealnych do przechowywania książek.
3. Pod łóżkiem
W poszukiwaniu miejsca na książki możemy zajrzeć nawet pod łóżko. Możemy wykorzystać gotową, wysuwaną szufladę lub w jej miejsce wmontować półki. Co prawda na takich półkach nie zmieści się wiele książek, ale będziemy mieć ulubione pozycje, lub te które akurat czytamy pod ręką. Dodatkowo będzie to stanowiło element dekoracyjny. Jeśli mamy na wyposażeniu łóżko piętrowe a potrzebujemy tylko jednego miejsca do spania to możemy wykorzystać dolną kondygnację. Zabudowanie jej półkami na książki pozwala nam na zaoszczędzenie dużo miejsca.
4. Wykorzystanie zakamarków i luk
W każdym mieszkaniu i domu znajdą się zakamarki, które można wykorzystać na przechowywanie książek. Pusta wnęka, ściana pod parapetem a nawet kominek (oczywiście taki, który jest nieużywany) może posłużyć nam za biblioteczkę.
5. Okładka – obraz
Niektóre okładki stanowią swoiste dzieło sztuki. Dlaczego w takim razie ich nie wyeksponować? Zamiast stawiać książki na półkach grzbietami – ułóżmy je okładkami. Będzie to stanowić dodatkową dekorację pomieszczenia. Możemy też ten sposób zastosować w pokoju dziecka. Książki będą zawsze pod ręką i łatwo będzie w nich utrzymać porządek.
6. Pod schodami
Ciekawym też pomysłem jest wmontowanie półek na książki w schody. Można to zrobić na różne sposoby – zarówno poszczególne stopnie można zamienić w półki jak i ścianę boczną. Najlepiej jest to zrobić na etapie projektowania domu. Ewentualne późniejsze przerabianie może okazać się kosztowne.
To w jaki sposób będziemy przechowywać swoje książki w dużej mierze zależy od tego ile miejsca mamy w swoim domu lub mieszkaniu. Drugim ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. A Wasza biblioteczka jak wygląda? Układacie książki według autora, wielkości, koloru okładki czy może macie jeszcze jakiś inny sposób? Swoimi pomysłami podzielcie się w komentarzach.