Fotel biurowy, czyli (nie)wygodny wybór?

W trakcie wytężonej pracy stawiamy przede wszystkim na komfort. Poszukujemy takich mebli i takich rozwiązań ergonomicznych, które sprawią, że nic nie rozproszy naszej uwagi. Jednym z najważniejszych elementów „wyposażenia” pracownika biurowego jest fotel bądź krzesło biurowe. Na rynku znajdziemy wiele różnorodnych modeli wyposażonych w rozmaite funkcje, stąd wybór odpowiedniego produktu nie jest prosty. Dodatkowych trudności nastręcza w tym przypadku fakt, że wybór fotela jest tak naprawdę kwestią indywidualną. Innymi słowy, model, który dla jednej osoby okaże się doskonały, może wcale nie spełnić oczekiwań osoby drugiej. W tym artykule wskazujemy, jakie elementy powinny posiadać nowoczesne fotele biurowe oraz przedstawiamy najważniejsze fakty związane z ich wyborem.

Krzesła czy fotele biurowe – co wybrać?

Zasadniczo podział na fotele i krzesła biurowe ulega zatarciu. Niekiedy mówi się, że fotel biurowy jest meblem nadzwyczaj wygodnym o ograniczonych możliwościach regulacji. Krzesła zaś są z reguły mniejsze, nieco mniej komfortowe, ale często bardziej mobilne. Jeżeli kierować się takim rozróżnieniem, nasz wybór powinniśmy uzależnić przede wszystkim od tego, ile czasu dziennie spędzać będziemy za biurkiem. Praca biurowa powyżej dwóch godzin wymaga zapewnienia użytkownikowi większego komfortu, stąd tradycyjne krzesła biurowe mogą okazać się w takim przypadku niewystarczające.

Fotele biurowe – najważniejsze elementy

Każdy użytkownik fotela posiada indywidualne preferencje w zakresie ergonomii oraz funkcji, w które powinien być wyposażony fotel. W trakcie wyboru musimy zwrócić uwagę w szczególności na takie elementy jak:

  • oparcie
  • siedzisko
  • podłokietniki

Oparcie powinno być wygodne, stabilne oraz dopasowane do kręgosłupa. Ważne, by stanowiło ono wsparcie zwłaszcza dla odcinka lędźwiowego i łopatek. Powinniśmy szukać takiego krzesła bądź fotela, którego oparcie będzie ruchome i z łatwością dopasuje się do naszego wzrostu.

Fotele biurowe powinny być wyposażone w miękkie siedziska, takie, które sprawią, że użytkowanie fotela nie będzie powodować dolegliwości bólowych. Należy przy tym pamiętać, że zbyt głębokie siedzisko może negatywnie wpłynąć na prawidłową pozycję w trakcie pracy. Przydatną funkcją jest w tym przypadku możliwość regulacji siedziska zgodnie z preferencjami użytkowników.

Podłokietniki umożliwiają po pierwsze podparcie przedramion w trakcie pracy komputerowej, po wtóre zaś ograniczają obciążenie nadgarstków. Ponownie, ważne, aby krzesła biurowe wyposażone były w możliwość ich regulacji.

Fotele i krzesła biurowe – nie tylko funkcjonalne!

Wybierając fotel biurowy, warto zwrócić uwagę na względy estetyczne. W tym przypadku bardzo duże znaczenie ma to, w jakim otoczeniu zamierzamy z naszego fotela korzystać. Proste krzesła obrotowe, tak popularne w pokojach młodzieżowych, mogą nie sprawdzić się w profesjonalnym biurze czy gabinecie, niejako obniżając „rangę” pomieszczenia. Walorów estetycznych naszego krzesła czy fotela nie powinniśmy nigdy traktować po macoszemu, nawet wtedy, gdy nad wygląd przedkładamy funkcjonalność i ergonomiczność.

Duży wybór krzeseł i foteli biurowych można znaleźć na witek.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here