Ergonomiczne miejsce pracy na komputerze w domu

Przeciętny człowiek spędza w pracy nawet 1/3 swojego życia. Wielu spośród nas pracuje dodatkowo w pozycji siedzącej, która – mówiąc oględnie – nie jest dla naszego kręgosłupa najkorzystniejsza. W rezultacie – szukamy sposobów pozwalających na ochronę naszych pleców i przeciwdziałanie różnym, mogącym pojawiać się w ich obrębie zwyrodnieniom. Zapraszamy do lektury, w której podpowiemy – jak powinno zostać zagospodarowane biurko, by praca przy nim była korzystna dla naszych pleców oraz z jakich dodatkowych przyrządów warto korzystać.

Biurko dla swobody pracy

Podstawową sprawą jest wybór odpowiedniego rodzaju biurka, przy którym wykonywanie codziennych pracowniczych obowiązków nie będzie katorgą. Czym powinno charakteryzować się ergonomiczne biurko? Przede wszystkim powinno umożliwiać regulację wysokości jego blatu. Jak dobrze wiadomo, wysokość blatu powinna być dostosowana do wielkości naszego organizmu. Zbyt nisko ustawiony blat, jak i zbyt wysoko podniesiony, może skutkować tym, że w czasie pracy będziemy przyjmować pozycję niewygodną i niezdrową dla naszego kręgosłupa. Szczególnie dobrze sprawdzają się biurka z elektryczną regulacją wysokości.

Ponadto, blat powinien być na tyle obszerny, by zmieściły się na nim wszystkie używane przez nas sprzęty, a zarazem – byśmy mogli swobodnie na nim pracować. Jeśli pracujemy dużo na komputerze – warto wówczas sięgnąć po biurka wyposażone w dodatkowe udogodnienia – takie jak zatoka na jednostkę centralną, podwyższenie na monitor lub drukarkę, wysuwana półka na klawiaturę.

Fotel i podnóżek dla wygodnej pozycji ciała

W wyborze fotela warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów. Przede wszystkim – fotel powinien umożliwiać regulację wysokości położenia siedziska. Ma to istotne wpływ na zachowanie odpowiedniej pozycji w ciągu codziennej pracy. Siedzisko powinno być ustawione na takiej wysokości, by nasze nogi w kolanach uginały się pod kątem prostym. Istotna jest także głębokość siedziska, która powinna być na tyle duża, by obejmować całe nasze pośladki.

Oparcie to drugi kluczowy element w wyborze fotela. Jego ustawienie również może być regulowane – zarówno pod kątem wysokości jego ułożenia, jak i kąta odchylenia. Ponadto, wygodny fotel powinien być także wyposażony w podłokietniki oraz zagłówek. Wpływają one pozytywnie na komfort siedzenia i pracy.

Do fotela warto także dokupić podnóżek. Dzięki jego zastosowaniu poprawi się nie tylko stopień ukrwienia naszych nóg, ale także poprawi ułożenie kręgosłupa.

Oświetlenie i prawidłowe ustawienie monitora dla bezpieczeństwa Twoich oczu

Pracując przy komputerze, warto także pamiętać o podstawowych istotnych parametrach związanych z jego oddziaływaniem na nasz zmysł wzroku oraz na przyjmowaną przez nas pozycję. Pod tym względem – monitor powinien pracować w odpowiednim zakresie jasności i kontrastu. W przypadku edycji lub czytania dokumentów pisanych – powinny być sporządzone w czcionce o rozmiarze 12., której wielkość idealnie pasuje do naszych możliwości optycznych. Ponadto, należy stosować okulary wyposażone w odpowiedni filtr.

Ustawienie monitora powinno być dopasowane do miejsca, w którym siedzimy przy biurku. Monitor powinien znajdować się dokładnie na wprost naszej twarzy, a jego krawędź górna nieco niżej naszej linii wzroku. Tym samym, środek ekranu powinien znajdować się poniżej linii naszych oczu o około 15-20 stopni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here