Zdecydowana większość kobiet w ciąży pozostaje aktywna zawodowo nawet do III trymestru ciąży. Przepisy prawa chronią je przed zwolnieniem czy godzinami nadliczbowymi, ale nie instruują dokładnie pracodawców, jak wyposażyć ergonomiczne stanowisko pracy biurowej dla brzemiennych pracownic. Warto przyjrzeć się kilku rozwiązaniom, które ułatwią pracę przyszłym mamom.
Pracodawca jest zobowiązany do ułożenia harmonogramu pracy przy komputerze dla kobiety w ciąży tak, aby jej czas pracy nie przekraczał 4 godzin dziennie. Stanowi o tym Rozporządzenie Rady Ministrów z 10. 09.1996 r. Wynika to z powszechnego przekonania o szkodliwym działaniu fal elektromagnetycznych emitowanych przez monitor – niezależnie od jego zaawansowania technicznego. Podczas pracy biurowej przy komputerze ważna jest ochrona wzroku oraz dbałość o układ mięśniowo-szkieletowy. Zbyt duże zmęczenie wzroku może powodować mdłości, bóle głowy, a nawet omdlenia. Z kolei przeciążenia mięśni i kręgosłupa mogą prowadzić do silnego bólu pleców, nóg, problemów z krążeniem i schorzeń takich jak zespół cieśni nadgarstka. Choroba ta w wielu wypadkach wymaga leczenia przez zabieg chirurgiczny. Wysiłek fizyczny, z jakim wiąże się praca w ciąży, w skrajnych wypadkach może prowadzić do poronienia. Ergonomiczne wyposażenie stanowiska pracy w biurze może ułatwić pracę przyszłej mamie i zostać wykorzystane przez innych pracowników, pracujących w pełnym wymiarze godzin pracy.
Ergonomiczne biurko
Jednym z podstawowych mebli obecnych w biurze jest biurko. Nowoczesne rozwiązania techniczne sprawiają, że najnowsze modele można nie tylko w prosty sposób dostosować do postury użytkownika, ale również sterować ustawieniami mebla bez wstawania z krzesła. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest biurko z regulacją wysokości blatu, np. firmy AJ Produkty. Czynność odbywa się dzięki elektrycznym silnikom umieszczonym w filarach biurka, uruchamianym przez jeden przycisk. Kobieta w ciąży nie będzie musiała zmieniać pozycji czy wysilać się podczas regulacji poziomu blatu. Drugim ergonomicznym rozwiązaniem w biurku może być blat o falistym kształcie. Wgłębienie pozwoli paniom w zaawansowanej ciąży na zajęcie wygodnej pozycji podczas pracy z komputerem. Oba rozwiązania ułatwiają przyszłym mamom także siadanie oraz wstawanie z krzesła.
Regulowane krzesło biurowe
Bardzo ważnym elementem wyposażenia stanowiska pracy w biurze jest ergonomiczne krzesło. Przede wszystkim krzesło musi ułatwiać zmianę pozycji przy biurku czy siadanie i wstawanie, dlatego powinno być wyposażone w kółka i mechanizm obrotowy, pozwalający na ruch wokół własnej osi. Funkcja regulacji wysokości siedziska oraz oparcia dopełni możliwość zajęcia dogodnej pozycji siedzącej. innym udogodnieniem dla pań w ciąży powinny być regulowane podłokietniki, które pozwolą na swobodne ułożenie rąk – dzięki czemu mięśnie ramion nie będą się męczyć. Pomocnym elementem wyposażenia krzesła biurowego jest regulowany zagłówek, pozwalający na odpoczynek mięśniom szyi. Całości dopełnić może mechanizm synchroniczny, który powoduje, że krzesło podąża za ruchami ciała użytkownika. Ergonomiczne krzesła biurowe można znaleźć na stronie producenta AJ Produkty.
Akcesoria biurowe
Panie w ciąży powinny zwracać uwagę na takie detale, jak wparcie dla rąk i nóg czy praca bez skrętów szyi. Wyprofilowany blat biurka może okazać się niewystarczający, dlatego warto przemyśleć zakup podpory przedramienia – element taki zapewnia stabilne ułożenie nadgarstków w pozycji stojącej oraz siedzącej. Zapobiega niedokrwieniu dłoni, zmęczeniu ramion i pleców. Wsparcie dla zmęczonych nóg u kobiet w ciąży zapewni podnóżek z regulacją wysokości. Podnóżek sterowany jest stopą i pozwala na wybranie odpowiedniego ułożenia stóp w 12 pozycjach. Urządzenie zniweluje zmęczenie nóg, ograniczy napięcie mięśniowe oraz pozwoli na swobodny przepływ krwi. Zajęcie dogodnej pozycji na krześle nie wyeliminuje konieczności dostosowania położenia monitora. Aby kobieta w ciąży nie musiała wstawać z krzesła i siłować się z urządzeniem, warto zainstalować regulowane ramię na monitor z mechanizmem gazowym. Dzięki temu rozwiązaniu przyszła mama bez wysiłku ustawi monitor na wprost siebie.
Polskie prawo reguluje długość dnia pracy kobiet w ciąży, zakres wykonywanych obowiązków, a także zaleca, by pracowały przy komputerze nie więcej niż przez 4 godziny dziennie. Zastosowanie ergonomicznych rozwiązań nie tylko pozwoli na spełnienie wielu kryteriów prawnych, ale przede wszystkim ochroni bezcenne zdrowie przyszłej mamy i jej potomka. Zaletą ergonomii pracy w biurze jest możliwość korzystania z niej przez innych pracowników pełniących swoje obowiązki służbowe w pełny wymiarze czasu pracy.