Węzły żeglarskie – jak z ich pomocą przyozdobić dom?

Znudziły się wam standardowe ozdoby na ścianę pod postacią obrazów, albo zdjęć? Szukacie nowych inspiracji, jak przyozdobić wasz dom? W niniejszym artykule przedstawiamy pomysł na to, jak wykorzystać węzły żeglarskie do dekoracji różnego rodzaju wnętrz – nie tylko tych urządzonych w stylu marynistycznym. Zapraszamy do lektury wszystkich tych, którzy szukają ciekawych, nieoczywistych pomysłów na aranżację.

Węzły żeglarskie jako dekoracyjna alternatywa

Dekorowanie domu to często nie lada wyzwanie. Mamy już za sobą dobór mebli, kolorów, ogólnego stylu mieszkania, ale wciąż brakuje nam kilku finalnych pociągnięć pędzla – ostatnich elementów, które nadadzą naszemu wnętrzu wyjątkowego charakteru. To rolę w wystroju mieszkań pełnią właśnie dekoracje. Od ich odpowiedniego dobrania naprawdę wiele zależy. Z ich pomocą odwrócimy uwagę gości od mankamentów wnętrza, lub na odwrót – przyciągniemy ją tam, gdzie znajdują się jego największe atuty.

Spośród szerokiego wyboru dekoracji marynistycznych dostępnych na naszym rynku, węzły żeglarskie nie należą do tych najpopularniejszych, jednak – wbrew pozorom – mogą okazać się ciekawą alternatywą dla klasycznych, ściennych dekoracji, którymi najczęściej są obrazki z Ikei, albo rodzinne zdjęcia. Oczywiście nie ma nic złego w tego typu ozdobach, jednak nie zawsze są one tak wyszukane i oryginalne, jakbyśmy tego sobie życzyli. W chwili obecnej, wiele sklepów internetowych, zajmujących się dekoracjami, oferuje ciekawe ozdoby marynistyczne, a wśród nich między innymi wspomniane węzły. (Ofertę jednego z nich znajdziecie pod tym adresem: nautix.pl/tablice-z-wezlami-zeglarskimi). Dlaczego to właśnie nimi, spośród tylu różnorodnych ozdób morskich, szczególnie warto się zainteresować?

Węzeł niejedno ma imię

Na początek czysto techniczna uwaga – kiedy piszemy o węzłach żeglarskich jako ozdobie, mamy na myśli gablotę żeglarską, w której umieszczono ich różne rodzaje, a nie same węzły, choć i te – należy przyznać – mogłyby się świetnie sprawdzić jako samodzielna dekoracja. (Tak jak sprawdzają się w formie ozdoby różnego rodzaju liny ze statków).

Węzły umieszczone za szklaną gablotą i powieszone na ścianie, od razu przyciągają uwagę swoim nieoczywistym, interesującym wyglądem. Dla każdego morskiego laika stanowią one frapującą zagadkę, którą może wyjaśnić zorientowany lepiej w temacie, gospodarz.

Abstrahując jednak od technicznej strony węzłów, są one po prostu oryginalnym, estetycznym dodatkiem do różnego rodzaju przestrzeni. Nie tylko tej, jak już wspominaliśmy, zaaranżowanej w morskim stylu, ale i innych. Gabloty morskie, które znajdziemy obecnie na rynku, występują w różnych rozmiarach oraz wariantach, dlatego z całą pewnością uda nam się znaleźć coś idealnego dla siebie. Przed ich zakupem powinniśmy jednak zadać sobie kluczowe pytanie – gdzie chcemy je powiesić?

Do salonu i do gabinetu

Węzły morskie doskonale sprawdzą się zarówno w salonie, dziecięcym pokoju, jak i gabinecie. W przypadku salonu gablotkę możemy umieścić w jego centralnej części, na przykład nad komodą z modelami statków. Jeśli chodzi o dziecięcy pokój to jest to świetny pomysł, jeśli nasze dziecko pasjonuje się morzem i uwielbia motywy z nim związane. (W pokoju dziecka, gablotę warto umieścić jak najwyżej – oczywiście w celach bezpieczeństwa 😉 ). Najlepiej gablota zaprezentuje się w gabinecie miłośnika morza, gdzie będę również inne marynistyczne ozdoby oraz trofea.

To jednak tylko nasze subiektywne propozycje. Nie bójmy się eksperymentować. W materii dekoratorstwa wiele zależy od naszej inwencji twórczej oraz upodobań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here