Zdaniem ekspertów globalny rynek aranżacji wnętrz mieszkalnych powinien w przyszłym roku osiągnąć wartość aż 644 miliardów dolarów. Dane te mogą wydawać się astronomiczne, ale spraw związanych z wystrojem nie powinno się sprowadzać wyłącznie do suchych liczb, niezależnie jak dużych. Czym w XXI wieku jest aranżacja wnętrz?
Po odpowiedź na pytanie o to, czym jest aranżacja wnętrz, warto sięgnąć do źródeł. Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej definiuje architekturę wnętrz jako szereg zabiegów służących kształtowaniu wnętrz lub też stwarzaniu nowych pomieszczeń wewnętrznych bez zasadniczej ingerencji w stan bądź konstrukcję obiektu. Z kolei najpopularniejsza na świecie encyklopedia internetowa określa architekturę wnętrz jako sztukę kształtowania wnętrz architektonicznych, obejmującą wystrój i wyposażenie ruchome z uwzględnieniem funkcji pomieszczenia.
– Sporo osób uważa, że aranżacja wnętrz nie jest wcale taka skomplikowana, bo wystarczy jedynie udekorować przestrzeń za pomocą kilku ładnych i modnych rzeczy. Nic bardziej mylnego. Aranżacja wnętrz nie bez powodu bywa nazywana sztuką, bo obowiązują w niej pewne prawa oraz zasady, których nie należy łamać – zauważa Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space.
Czym jest aranżacja wnętrz? Zwierciadłem!
Stara aranżacyjna mądrość mówi, że dom przypomina zwierciadło, bo możemy ujrzeć w nim własne odbicie. Dobrze zaprojektowane mieszkanie jest bowiem spójne z charakterem domowników oraz odzwierciedla ich temperament i zainteresowania. Co tu dużo mówić: wystrój wnętrza to jeden z najlepszych sposobów na wyrażenie własnej osobowości.
Zdaniem Macieja Balcerka wśród współczesnych konsumentów daje się zauważyć rosnącą potrzebę indywidualizacji: – Aktualnie jednym z dominujących trendów w aranżacji wnętrz jest dążenie do unikalności. Mamy już serdecznie dosyć oklepanych rozwiązań, więc na szeroką skalę buntujemy się przeciwko „masówce” i aranżacyjnemu „mainstreamowi”. Na każdym kroku staramy się czynić otaczającą nas przestrzeń bardziej osobistą, bo w końcu spędzamy w niej długie lata.
W jaki sposób najchętniej wyrażamy we wnętrzach swoją osobowość? Często stosowanym patentem są fototapety na zamówienie – umożliwiają one personalizację przestrzeni przy stosunkowo niskim nakładzie finansowym. Zamówienie fototapety w specjalistycznej drukarni daje nam gwarancję niepowtarzalności wzoru, gdyż ten powstaje w oparciu o przesłaną przez nas fotografię. Fototapety to jedno, ale coraz częściej decydujemy się też na uczynienie swojego hobby integralną częścią wystroju, np. poprzez ustawienie w widocznym miejscu regału z grami planszowymi.
– Swoje pasje zawsze warto eksponować w mieszkaniu. Należy jednak pamiętać o utrzymaniu porządku wizualnego. Planujemy pochwalić się pamiątkami z podróży? No to liczmy się z tym, że otwarte półki raczej nie sprzyjają przechowywaniu dużej ilości przedmiotów o różnych kształtach i rozmiarach; takie nagromadzenie drobiazgów wprowadza do mieszkania zbędny chaos. Ekspozycja pamiątek wymaga znalezienia wspólnego mianownika, na przykład koloru – ostrzega Maciej Balcerek.