Bateria zlewozmywakowa

Jeśli choć raz miałeś okazję zmywać naczynia w kuchennym zlewie, z pewnością zauważyłeś jak wielki wpływ na przebieg tego obowiązku ma bateria kuchenna. Od typu konstrukcji, sposobu wyprofilowania, a także użytych w produkcji materiałów, zależeć będzie przydatność danej baterii do wykonywania konkretnych obowiązków. Ponadto, baterie mogą być wyposażone w dodatkowe akcesoria i elementy konstrukcyjne, zwiększające ich funkcjonalność oraz pomagające w wykonywaniu dodatkowych prac. Poniżej udzielamy porad skierowanych do gospodyń i gospodarzy domowych, którzy pragną wyposażyć się w wysoce funkcjonalną i przydatną baterię kuchenną. 

Bateria pomocna w zmywaniu – czyli jaka? 

Zmywanie to podstawowy obowiązek wykonywany przy użyciu baterii kuchennej. Wbrew pozorom, czas potrzebny na wymycie wszystkich naczyń i patelni może zależeć w dużym stopniu od wykorzystywanego w tym celu urządzenia. Dlatego przyglądając się ofercie dostępnych baterii, warto zwrócić pilną uwagę na kilka podstawowych spraw. Pierwszą jest długość wylewki oraz jej profil. Wylewki długie, wygięte do postaci łuku, sprawdzają się wyjątkowo dobrze w wielu kuchniach. Emitują zwarty strumień wody, precyzyjnie trafiający w miejsce, gdzie został nakierowany. Alternatywą wobec wygiętych długich wylewek, są wylewki elastyczne (w formie wężyków) oraz wylewki wysuwane, których długość można zwiększać, zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem. 

Bateria powinna być także maksymalnie prosta w obsłudze. Dlatego odradzamy wybór baterii wyposażonych w dwie dysze lub pokrętła, osobno od ciepłej i zimnej wody. Zdecydowanie lepszym wyborem jest bateria z jednym uchwytem, odpowiedzialnym za wodę ciepłą jak i zimną. Uchwyt powinien być dodatkowo wbudowany w strukturę korpusu baterii, co ułatwi jego użytkowanie w trakcie wykonywania intensywnych prac. Dobrym pomysłem mogą się okazać także baterie uruchamiane dodatkowo za pomocą mechanizmu dotykowego, umieszczonego na końcówce ich wylewki lub na korpusie. 

Akcesoria i dodatkowe elementy konstrukcyjne 

W baterii kuchennej nie może też zabraknąć perlatora, czyli części odpowiedzialnej za wtłaczanie bąbelków powietrza do strumienia wody. W ten sposób woda ma większą objętość, a jednocześnie zużywasz jej mniejszą ilość. Perlatory są niezastąpione w czasie zmywania naczyń i obierania warzyw, zmniejszając poziom wykorzystywanej w tym celu wody. Innymi słowy, zastosowanie perlatorów to wybór ekologiczny i ekonomiczny. 

Osobom poszukującym baterii wygodnych w użyciu polecamy także sięgać po produkty trójdrożne, których możliwości są jeszcze bardziej rozbudowane. W bateriach takich zastosowano specjalną technologię pozwalającą na uzyskanie krystalicznie czystej wody. Zostaje ona oczyszczona z obecnych w systemach kanalizacji metali ciężkich, zanieczyszczeń, drobnoustrojów. Tym samym, poprawia się jej smak oraz aromat, a wykonywany przy jej użyciu napoje będą jeszcze bardziej aromatyczne (jak choćby kawa czy herbata). Wybierając baterie trójdrożne, należy wziąć pod uwagę rodzaj zastosowanego w ich konstrukcji filtra. Wiele modeli posiada specjalną, dodatkową wylewkę, dedykowaną do emitowania wody oczyszczonej, a także dodatkową niedużą dźwignię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here