W jaki sposób najefektywniej przechowywać zboże po zbiorach?

0
2759

Zboża stanowią jeden z najważniejszych produktów spożywczych w Polsce, gdyż jako główny składnik chleba, owsianek czy setek różnych wypieków, można uznać je za jedną z podstaw rodzimej diety. Jest to jednak towar o dość charakterystycznej konsystencji, która może okazać się problematyczna podczas dłuższego przechowywania. Wbrew pozorom, worki na zboże to dość wyspecjalizowane elementy wyposażenia – muszą sprawdzić się w bardzo trudnych warunkach, szczególnie jeśli zbiory masowo zalegają w magazynie na dłuższy czas. Z uwagi na sypką i nieregularną konsystencję zboża, nie mogą to być standardowe worki, które popularnie stosuje się przy innego typu warzywach.

Czym powinny wyróżniać się dobre worki na zboże?

Aby być w stanie skutecznie przechować masowe ilości zboża, worek tego typu musi wykazywać szczególne właściwości, przy pomocy których można dokładnie określić jego jakość. Wymienić można tu wiele cech i usprawnień, jak na przykład:

  • Zwiększona szczelność – Nieprzetworzone zboże, z uwagi na swoją sypką konsystencję, może łatwo wysypać się z nieszczelnego worka, dlatego wszelkie dziury są tu niedopuszczalne.
  • Wzmocniony materiał – Worki na zboże muszą znieść długą i intensywną eksploatację, dlatego tworzywo, z którego są wykonane, powinno być dostatecznie trwałe i odporne mechanicznie.
  • Ochrona przed zanieczyszczaniami – Wilgoć, brud oraz szkodniki mogą zrujnować nawet dużą część zgromadzonych zasobów, dlatego podczas wyboru worków na zboże, warto jest postawić na te modele, którą zapewnią przed nimi choćby podstawową ochronę.
  • Maksymalna pojemność – Dobry worek na zboże musi być zoptymalizowany pod względem swojego kroju, aby połączyć minimalny rozmiar z możliwie największą pojemnością.
  • Wytrzymałe szwy – W przypadku dowolnych worków, to właśnie szwy stanowią słaby punkt, przy którym często dochodzi do uszkodzeń. Zaleca się sprawdzić, czy wybrany produkt posiada w tych okolicach odpowiednie wzmocnienia.
  • Wygodne i solidne zapięcie – Po wsypaniu zboża do worka, należy pomyśleć o tym, aby odpowiednio je zabezpieczyć. Kluczem jest tutaj szczelne i wytrzymałe zapięcie, które nie rozerwie się podczas magazynowania towaru.

Sprzęt na lata – ile warto wydać na worki na zboże?

Prawdą jest, że za worki na zboże z górnej półki zapłacimy nieco więcej niż za standardowy produkt, lecz z reguły przyjmuje się, że to właśnie w takie modele najbardziej opłaca się inwestować. Dobrze zakupiony worek na zboże to inwestycja na lata, gdyż zanim ulegnie on poważniejszemu uszkodzeniu, z pewnością posłuży nam przez niejeden sezon zbiorów. Poza tym, modele tego typu na ogół wykazują o wiele większą tolerancję na naprawy, takie jak zszywanie przetartych dziur bądź nakładanie na nie łatek. Jest to doskonały wybór dla każdego gospodarza, który planuje swoją działalność na co najmniej kilka, najbliższych lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here