Szafa narożna

Wygodna i efektowna aranżacja wnętrza stanowi często spore wyzwanie. Jednym z nich może być także zagospodarowanie rogu pokoju, przedpokoju czy kuchni, aby był on w pełni funkcjonalny. Szafa narożna to jeden z tych pomysłów, który może się sprawdzić. Jakiego rodzaju szafy narożne dostępne są na rynku, jaką funkcję mogą pełnić? Na co zwrócić uwagę wybierając mebel tego typu? Oto najważniejsze informacje o szafach narożnych.

Jaka może być szafa narożna? – rodzaje

Szafy narożne, mimo swojej uniwersalności nie są bardzo zróżnicowaną grupą produktów. To najczęściej meble garderobiane lub gospodarcze, dobrze wykorzystujące przestrzeń w kątach pomieszczeń. Mogą być to niewielkie szafki w stylu komody, ale i szafy o pełnej wysokości, nawet z nadstawką. Szafa narożna może mieć dość zróżnicowane wymiary, przez co dostęp do niej zamykają pojedyncze lub podwójne drzwi, albo też składa się z otwartych półek, szuflad czy drążków ubraniowych, wieszaków. Wyposażenie szaf narożnych do garderoby może być bardzo dobrze przemyślane, pozwalające na optymalne przechowywanie i dodatkowo uporządkowanie ubrań i akcesoriów. Wygodnym uzupełnieniem mebla jest jego oświetlenie, co w przypadku często dość głębokich narożnych szaf odgrywa istotną rolę.

Wyposażenie narożnej szafy

Klasyczna wersja szafy narożnej ubraniowej składa się z kilku podstawowych elementów. To najczęściej szafa o wysokości około dwóch metrów, a jej głębokość odpowiada innym meblom z serii, do której należy – po obu bokach to zwykle 35-45 centymetrów. Wyposażenie, wnętrze takiej szafy to najczęściej:

  • określona ilość półek standardowych,
  • duża półka górna,
  • drążek na ubrania.

Wyposażenie szafy można personalizować za pomocą dodatkowych akcesoriów, tekstyliów, haczyków czy pojemników, a także specjalnych akcesoriów do szaf gospodarczych. To na przykład uchwyty na miotły, rurę odkurzacza, haczyki na gadżety do sprzątania. Szafy narożne, z uwagi na dość dużą formę, są najczęściej solidną stabilną konstrukcją wykonaną z płyt meblowych. Z kolei drzwi do narożnych szaf najczęściej są pojedyncze, choć wyższe modele mogą mieć podwójne drzwiczki. Inaczej wyglądają natomiast narożne szafy, które w podstawie nie mają pięciokąta, ściętego kwadratu, tylko kształtem przypominają połączone regały lub szafki. Mogą wtedy dysponować drzwiami typu harmonijkowego, składanego, albo być rozwiązaniem o otwartych przestrzeniach do przechowywania.

Modna szafa narożna – czyli jaka?

Narożne szafy https://www.amdk.pl/szafy/rodzaj–szafy-narozne mogą wpisywać się w niemal każdy styl mebli. Bez trudu znajdzie się modele bogato zdobione, z cokołami czy rzeźbieniami, jak i zupełnie minimalistyczne, proste meble skrzyniowe bez zbędnych ozdobników. Narożne szafy są często elementem serii mebli do salonu lub sypialni, uzupełniają je witryny, komody, garderoby. Aktualne trendy w aranżacji wnętrz nie wskazują jednoznacznie, jaka szafa narożna będzie optymalnym wyborem – wiele zależy bowiem od stylu w domu, pozostałych mebli, dekoracji, tekstyliów i innych dodatków. Warto, by mebel z nimi korespondował, był utrzymany w podobnym stylu, nie odcinał się zbytnio od innych elementów wyposażenia. Wzór naturalnego drewna czy uniwersalne biele albo szarości sprawdzają się natomiast w niemal każdym wypadku.

Wybór szafy narożnej – co jeszcze warto uwzględnić?

Dokonując zakupu nowej szafy do pomieszczenia, oprócz walorów estetycznych warto wziąć pod uwagę kwestie bardzo podstawowe – jej wymiary, wykończenie, sposób otwierania. To ważne, by po złożeniu mebla nie okazało się, że na przykład narożna szafa koliduje z innymi elementami wyposażenia. Warto w przypadku wątpliwości poradzić się specjalisty czy poprosić o pomoc projektanta wnętrz, który z pewnością fachowo doradzi w tej kwestii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here