Oświetlenie nowoczesnej łazienki

Łazienka jest miejscem odwiedzanym przez domowników nawet po kilka razy w ciągu dnia. Przez wzgląd na funkcję tego pomieszczenia, zazwyczaj nie ma w nim dostępu do wystarczającej ilości światła naturalnego. Chcąc uzupełnić braki z tym związane, inwestorzy często głowią się nad poprawnym rozplanowaniem instalacji oświetleniowej i zwiększeniem użyteczności tej przestrzeni.

Dobrze dobrane źródła światła są w stanie uwydatnić atrakcyjność wnętrza, ale też wpłynąć na jego funkcjonalność. Część czynności związane z higieną osobistą, jakie mają miejsce w łazience wymagają dobrego oświetlenia, a co za tym idzie, w tym pomieszczeniu muszą się znaleźć poprawnie rozmieszczone jego źródła. Chcąc sprawić, by łazienka stała się miejscem wszechstronnym i praktycznym dla każdego domownika, warto przeczytać poniższy wpis.

Rozmieszczenie oświetlenia w łazience

W łazience wykonujemy szereg czynności związanych z naszą urodą i higieną – począwszy od załatwiania potrzeb, przez kąpiele, aż po codzienne robienie makijażu. Z tego też względu, zastosowanie wyłącznie pojedynczej lampy w tym miejscu okaże się niewystarczające. Z uwagi na różnorodność działań wykonywanych na tej przestrzeni, powinniśmy podczas aranżacji uwzględnić nawet do trzech różnych źródeł oświetlenia. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na funkcjonalność, ale pozwoli też zaoszczędzić masę energii elektrycznej w skali roku.

Oświetlenie główne

Rozmieszczenie oświetlenia w łazience

Najczęściej są nim plafony bądź zwykła lampa łazienkowa. Przy obecności suchej zabudowy zdarza się też zaobserwować oprawy pod- lub natynkowe, rozmieszczone na całej powierzchni sufitu. Z takiej formy oświetlenia korzysta się podczas wykonywania mało skomplikowanych czynności.

Oświetlenie funkcyjne

Mówiąc o oświetleniu funkcyjnym, mamy na myśli podświetlenie łazienki w miejscach, w których widnieje potrzeba lepszej widoczności. Szczególnie mowa tutaj o lustrze, przy którym podejmujemy się zazwyczaj czynności wykonywania makijażu bądź golenia brody. Najlepszym rozwiązaniem w tej kwestii okażą się kinkiety ścienne. Mogą występować w wielu formach i być wieszane zarówno nad lustrem, jak i po jego bokach.

Oświetlenie dekoracyjne

Ta forma oświetlenia ma charakter dodatkowy. Dla niektórych nie odgrywa ona szczególnej roli w łazience, jednak sama jej obecność ma wpływ na efekt wizualny pomieszczenia. Najczęściej występuje w postaci taśm LED, umieszczanych w okolicach wanny, prysznica czy półek. Tworzy to unikatowy klimat i pozwala zrelaksować się w czasie kąpieli.

Barwa i strumień światła w łazience

Szukając odpowiednich dla naszej łazienki źródeł światła, najczęściej zwracamy uwagę na trzy parametry: Lumeny, Waty i Kelwiny. Te pierwsze świadczą o ilości strumienia świetlnego w danym punkcie, co w prosty sposób da się już przeliczyć na moc. W jej przypadku warto mieć na uwadze, że nowoczesne oświetlenie LED nie wymaga stosowania żarówek o sporej ilości Wat. Dla łazienki moc jednej żarówki nie powinna raczej przekraczać 8 W.

Barwa światła zależna jest już wyłącznie od gustu inwestora. Wyróżniamy barwę ciepłą, neutralną i zimną. Miarą temperatury barwowej jest Kelwin. Każdej grupie przypisuje się odpowiedni zakres temperatur:

  • Ciepła: 2200 – 3200 K
  • Zimna: 4600 – 6500 K
  • Neutralna: 3300 – 4500 K

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here