Mieszkanie, szeregowiec czy dom? Jak wybrać typ nieruchomości dla siebie?

Marząc o własnych „czterech kątach” wielu ludzi zastanawia się jaki typ nieruchomości wybrać, aby spełnił oczekiwania i pozwolił na w pełni zasłużoną radość przez wiele lat. Wybór jest znaczący, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi zaciąganie kredytu hipotecznego na który decyduje się coraz więcej osób. Patrząc jednak na obecny rynek nieruchomości, to różnice cenowe między mieszkaniami a budowlami niezależnymi nie są znaczące, dlatego ostateczny wybór jest często uzależniony od własnych upodobań i predyspozycji. Dlatego właśnie zakup nieruchomości musi być przemyślany i rozważony pod każdym względem.

Wspólne podwórko

Rynek pierwotny mieszkań odznacza się obecnie nowoczesnymi wzniesieniami, bezpiecznych apartamentowców. W przeszłość odchodzą już komunistyczne blokowiska, ponieważ ich miejsce zajmują monstrualne mieszkania o przejrzystych, jasnych wnętrzach i zamykanych przestrzeniach wokół. To miejsca idealnie pasujące dla ludzi aktywnych, którzy cenią sobie dostęp do miejskich przyjemności jak kina, kawiarnie, centra handlowe. Dogodne warunki lokalizacyjne pomagają także w szybkim przemieszczaniu się do miejsca pracy, czy odprowadzaniu dzieci do placówek szkolnych lub przedszkolnych. Mieszkania ze względów praktycznych wiążą się z mniejszą liczbą obowiązków takich jak ogrzewanie, odśnieżanie, koszenie trawników, lub przeglądowe naprawy i serwisy. Ze względu na mały metraż charakteryzują się także mniejszymi kosztami utrzymania.

Domy jeden obok drugiego

Dla tych, którzy marzą jednak o kształtach domu jednorodzinnego, oraz własnym kawałku ogródka, deweloperzy oferują domy w zabudowie szeregowej, które są obecnie bardzo popularne. Wznoszone są często w centrach lub peryferiach miast, dlatego nie odbiegają warunkom lokalizacyjnym od mieszkań. Różnicą jest jednak wielkość, oraz często warunki aktów własności. Zakup „szeregówki” często wiąże się z przynależnością do wspólnoty mieszkaniowej lub samodzielną własnością nieruchomości, dlatego wszelkie obowiązki administracyjne, spadają na współwłaścicieli. Mimo to, perspektywa większego metrażu, oraz zabudowy architektury ogrodowej jest kusząca. Klient decydując się na zakup nieruchomości w zabudowie szeregowej, otrzymuje warunki domu jednorodzinnego od razu. Nie musi zatem poświęcać czasu na lata budowy.

Własna własność

Są jednak i tacy, którzy własną przestrzeń cenią ponad wszystko, dlatego decydują się na zakup działki i budowę domu jednorodzinnego. Często odsunięte od zgiełku miast, pozwalają na pełnię szczęścia w zaciszu własnego ogrodu, gdzie kwitnące życie rodzinne i towarzyskie przynosi wiele radości. Samo zaangażowanie w budowę wiąże się już ze sporymi emocjami planowania, kreowania i aranżacji. Całość nieruchomości stanowi zatem wizję jej właściciela. Oprócz tego, niemałe metraże wyposażone są w dodatki, takie jak piwnice, strychy, garaże, komórki, balkony i tarasy. Wszystko to stanowi sielski obrazek, który kusi i staje się marzeniami wielu osób.

Trudność decyzji polega na tym, że jest to wybór na lata, bądź nawet całe życie. Aby zatem była ona trafna, może warto czasem rozważyć czasowe wynajęcie nieruchomości, aby móc się przekonać, czy predyspozycje użytkownika odnajdą się w realiach codzienności ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here