Firany i zasłony dobrane do mieszkania

Dekorowanie okien firanami i zasłonami to wciąż bardzo popularny sposób na przytulne wnętrze. Odpowiednio dobrane mogą stanowić bardzo ładną oprawę okna, zarówno w mieszkaniach nowoczesnych, jak i urządzonych w stylu tradycyjnym.

Z wnętrzami jest tak, że nawet niepozorna dekoracja czy lekki lifting potrafią zupełnie je odmienić. Taką moc mają w naszych mieszkaniach firany i zasłony. Sprawiają, że nawet minimalistyczny salon jest bardziej przytulny, a surowo urządzona sypialnia – bardziej zmysłowa. Jednocześnie są to tekstylia bardzo funkcjonalne, ponieważ chronią naszą prywatność, a podczas upałów pozwalają odgrodzić się od zbyt mocnego słońca. Ich duży wybór sprawia, że firany i zasłony pasują nie tylko do tradycyjnie urządzonych domów, ale także nowoczesnych mieszkań czy apartamentów.

Firany i zasłony dopasowane do rozmiaru

Wybierając do mieszkania firany i zasłony weźmy pod uwagę rozmiar pomieszczenia oraz rozmiar samego okna. W małych pokojach sprawdzą się gładkie firany. W ten sposób unikniemy optycznego zmniejszenia wnętrza. Z kolei w dużych salonach i sypialniach możemy bardziej „poszaleć” – na przykład przy pomocy ozdobnych firan i zasłon. Tu też ciekawie będą wyglądać kompozycje z firan i zasłon o długości prawie do podłogi (1,5 cm przerwy) lub nawet lekko ją przykrywającej.

FiranaTrzeba wziąć pod uwagę także ich funkcje. Jeśli zasłony mają być tylko dekoracją, warto rozejrzeć się za takimi, które można w ciekawy sposób upiąć. Jeśli zaś ich zadaniem będzie także całkowite zasłanianie okna, powinniśmy przypilnować aby zamówić odpowiednio duże i pełne zasłony z grubszej tkaniny. Zasada jest taka, że zawsze zamawiamy zasłony o szerokości będącej przynajmniej dwukrotnością szerokości karnisza, czasami lepiej nawet większe. Można je będzie wtedy swobodnie zmarszczyć, a jednocześnie zakryć całą powierzchnię okna.


Firany i zasłony dopasowane do stylu

Jeśli chodzi o materiał, z którego szyje się zasłony i firany, to jest tego naprawdę dużo. Tu patrzymy zarówno na typ tkaniny, jak i kolor oraz desenie, a także obecność dodatkowych ozdób jak koronki, hafty czy frędzle. Do wnętrz skandynawskich pasują zasłony z lnu w naturalnym bezowym kolorze, a do salonów klasycznych cięższe zasłony z grubego materiału oraz ze zdobieniami.

Przykładowo Centrum Tekstyliów Domowych Paulina posiada modne białe firany z woalu, które świetnie sprawdzą się w sypialni. Taka firana nie będzie męczyła oczu, a jeśli chcemy dodać nieco radości aranżacji okna możemy dobrać do niej modną zasłonę z marokańskimi wzorami. Z kolei w salonie ciekawie zaprezentują się zestawienia kontrastowych kolorów, które same w sobie mogą robić za największą dekorację pomieszczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here