Rolety okienne wewnętrzne w naszych domach pełnią przede wszystkim rolę ochronną przed słońcem, zapewniają nam prywatność oraz pełnią funkcję dekoracyjną. Podczas wyboru rolet wewnętrznych kluczową rolę odgrywa sposób ich montażu.

Szeroka oferta dostępnych rolet na rynku pozwala nam na dobór odpowiedniego sposobu mocowania dostosowanego do naszych potrzeb. Rolety dostępne aktualnie w sprzedaży przystosowane są do montażu na suficie, ścianie, a także bezpośrednio na ramie okna. Montując roletę na ramie okna możemy wykorzystać w tym celu prowadnice oraz kasety. Istnieje także możliwość montażu bezinwazyjnego.

Montaż inwazyjny

Montaż inwazyjny jest sposobem na trwałe przymocowanie rolet na ścianie, suficie oraz ramie okna. W tym celu należy w odpowiednim miejscu wywiercić otwory, a następnie przykręcić element mocujący roletę np. listwę, rolkę czy kasety.

Montaż bezinwazyjny

Montaż bezinwazyjny jest to sposób prostszy, który pozwala na zamocowanie rolet bez konieczności wiercenia otworów. Rolety przystosowane do montażu bezinwazyjnego możemy przymocować na dwa sposoby: przyklejanie lub mocowanie na specjalnych uchwytach. Przystosowane do tego celu rolety kasetowe oraz rzymskie będą najlepszym wyborem podczas montażu sposobem przyklejania. Tego typu montaż sprawdzi się najlepiej na ramie lub szybie okiennej. Warto pamiętać, że powierzchnia do której będzie przyklejana roleta musi zostać odpowiednio odtłuszczona. Najprostszym sposobem montażu rolet jest natomiast mocowanie ich na specjalnych uchwytach np. haczykach. Wystarczy wtedy tylko zawiesić haczyki o górną ramę okną.

Montaż rolet okiennych na oknie

Decydując się na montaż rolet na oknie, ich wybór jest uzależniony od rodzaju posiadanego okna. Wyróżniamy tutaj okna dachowe i zwykłe.

Okna dachowe

Do pomieszczeń znajdujących się na poddaszu najlepiej wybrać specjalnie przeznaczone rolety do okien dachowych, pochodzące od tego samego producenta od którego posiadamy okna (gwarantuje to pełną kompatybilność). Jeżeli oferta danego producenta nie jest dla nas satysfakcjonująca, możemy wtedy zdecydować się na kasetowe rolety na wymiar. Element, który charakteryzuje ten model rolet to prowadnica, która zapewnia przyleganie rolety do okna oraz ogranicza przenikanie promieni słonecznych po bokach.

Okna zwykłe

rolety

Posiadając nowe okna lepiej unikać rolet, których sposób montażu jest inwazyjny, ponieważ wkręcanie rolet w listwy przyszybowe może pozbawić nas prawa do reklamacji okien. Sposób ten warto stosować w oknach, które są już po okresie gwarancyjnym. W nowych oknach dobrym wyborem będą rolety kasetowe, rzymskie oraz wolnowiszące, w których będziemy mogli wykorzystać metodę montażu bezinwazyjnego.

Montaż rolet wewnętrznych na ścianie lub suficie

Do montażu na ścianie lub suficie najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie rolet wolnowiszących, które zakryją całą wnękę okienną. Jest to rozwiązanie, które usprawni nam zasłanianie dużych powierzchni okiennych i w wielu przypadkach okaże się tańszym wyjściem od zakupu kilku rolet na pojedyncze okna. W celu dekoracyjnym warto zastosować w tym przypadku rolety rzymskie lub austriackie.

Wiedząc już w jaki sposób będą przymocowane nasze rolety okienne wewnętrzne, możemy przejść do kolejnych etapów wyboru rolet m.in.  wyboru koloru i rodzaju tkaniny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here