Podejście do szkła, które jest głównym dostarczycielem słonecznego światła do wnętrza domu, jest współcześnie dwojakie. Jedni uważają, że duże przeszklenia to większe straty ciepła, a tym samym wyższe rachunki za ogrzewanie. Inni są zdania, że odpowiedniej klasy szyby w połączeniu z energooszczędną stolarką to nie straty, a oszczędność energii. Każda strona ma swoje racje, do których dochodzą również kwestie estetyczne i praktyczne. Przyjrzymy się tutaj pozytywnym efektom, jakie dają powiększone przeszklenia w naszym przyszłym domu.

Dom przy Cyprysowej 15 S3

Dom przy Cyprysowej 15 S3 – www.galeriadomow.pl

Co nam dają duże przeszklenia i gdzie warto je zastosować?

Jeśli wybieramy projekty domów zakładające duże przeszklenia, decydujemy się na kilka rzeczy na raz. Przede wszystkim świadomie wybieramy takie rozwiązanie, by uzyskać więcej dziennego światła we wnętrzu swojego domu.

Kuchnia

Szerokie, panoramiczne okna w kuchni doświetlają przestrzeń roboczą, podnosząc komfort codziennych zajęć w tej części domu. Przestronne okna kuchenne, współcześnie coraz częściej realizowane jako okna narożne, dają nie tylko więcej światła w mieszkaniu. Pozwalają również w pełni kontrolować przydomową strefę ogrodu. Taka funkcja jest szczególnie istotna, gdy mamy pod opieką dzieci, bawiące się przed domem.

Jadalnia

Poza strefą kuchenną powiększone przeszklenia stosuje się również w miejscu, w którym najczęściej znajduje się jadalniany stół. Projekty domów nowoczesnych na styku kuchni i salonu często lokują duży rodzinny stół, lub stylową wyspę, połączoną z ladą barową. To miejsce, w którym spożywamy posiłki, dlatego komfort i estetyka otoczenia ma tutaj duże znaczenie. Dobrze przyjętym trendem jest umieszczanie jadalnianej strefy w przeszklonym wykuszu. Coraz częściej przybiera on postać dużej, szklanej witryny. To swego rodzaju szklana ściana, która daje nam niezakłócony widok na przydomowy ogród.

Dom przy Modrzewiowej 15

Dom przy Modrzewiowej 15 – www.galeriadomow.pl

Salon

Najważniejszą funkcję, zarówno estetyczną, jak i praktyczną, powiększone przeszklenia pełnią w salonie. To stąd najczęściej wyprowadzone są drzwi na taras, lub bezpośrednio do ogrodu. Nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalają montować w pokoju dziennym duże systemy przesuwnych drzwi (system HS), które w pełni otwierają nasz dom na zewnątrz. Coraz częściej obserwuje się jeszcze inną tendencję. Tarasy w domach jednorodzinnych zmieniają się w ogrody zimowe. Zabudowany szkłem taras staje się dodatkową przestrzenią do dyspozycji domowników. Dobrze zaprojektowany ogród zimowy pozwala na komfortowe użytkowanie przez cały rok. Przeszklenia w salonie mogą być wykonywane nie tylko na jednej ścianie prowadzącej na taras, czy do ogrodu zimowego. Równie efektowne są przeszklenia narożne. Takie rozwiązanie pracuje podwójnie na przyjemny klimat naszego salonu i obecność w nim dziennego światła do samego zmierzchu. Otwarcie pokoju dziennego na taras wydatnie poszerza naszą przestrzeń odpoczynku.

Kilka słów o technologii. Duże okna a straty ciepła.

Najnowsze technologie pozwalają produkować stolarkę o tak doskonałych właściwościach termicznych, że coraz częściej inwestorzy indywidualni, decydują się na szkło, jako na element nadający charakter całości inwestycji. Jak się okazuje jest to również materiał ekonomicznie opłacalny, wbrew powszechnym opiniom. Przy odpowiedniej jakości zamontowanej stolarki nasze wnętrze będzie dogrzewane dziennym światłem zawsze wtedy, gdy słońce pokarze się na niebie. Stosując szyby niskoemisyjne o parametrach Ug mniejszych niż 0,6 W/(m²·K) możemy skutecznie ograniczyć straty ciepła.

Technologia, oparta o wielokomorowe profile okienne i drzwiowe, wykonane z aluminium, drewna, lub PCV, pozwala na energooszczędne i wydajne korzystanie z dużych przeszkleń.

Dom przy Modrzewiowej 17

Dom przy Modrzewiowej 17 – www.galeriadomow.pl

Wybierając gotowe projekty domów, warto zwrócić uwagę na zastosowane w projekcie przeszklenia, szczególnie te w części dziennej. Nie trzeba bać się szkła! Aktualne trendy wskazują na fakt, iż jest ono coraz bardziej popularne i znajduje zastosowanie wielu typach zabudowy. Równie stylowo wygląda okazały wieżowiec, jak nowoczesny dom jednorodzinny, z panoramicznym oknem kuchennym i przesuwnymi drzwiami na taras. Nie bez przyczyny ‘szklane domy’ są obiektem marzeń od ponad stu lat…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here