Warsztat stolarski, czyli jak kreatywnie odpoczywać

Większość osób prowadzących statyczny tryb pracy i życia z czasem zaczyna odczuwać potrzebę odreagowania. Dla jednych doskonałym sposobem będą skoki spadochronowe lub inne metody wyzwalania adrenaliny, inni poświęcą się podróżą. Istnieje też niemała grupa osób, dla których najlepszym oderwaniem od codzienności jest praca kreatywna.

O czym pamiętać, wybierając miejsce na warsztat

Jednym z szybko zdobywających popularność zajęć jest amatorskie stolarstwo. Praca z drewnem jest swoistą formą kontaktu z naturą, a stosunkowo prosty sposób obróbki sprawia, że hobby to znajduje swoich zwolenników we wszystkich grupach wiekowych. Rozpoczęcie przygody ze stolarstwem wymaga jednak odpowiednio przygotowanego miejsca pracy, co z kolei budzi obawy części przyszłych adeptów tego pięknego rzemiosła, szczególnie tych, którzy nie dysponują dużymi, wolnymi przestrzeniami. Tymczasem już kilka metrów kwadratowych wygospodarowanych w przestrzeni garażu lub piwnicy pozwoli stworzyć azyl i miejsce pracy twórczej.

Wybierając miejsce, trzeba pamiętać przede wszystkim o kwestiach bezpieczeństwa. Przestrzeń powinna być dobrze oświetlona i wentylowana, niewskazana jest także nadmierna wilgotność – szkodzi ona zarówno drewnu, jak i narzędziom. Planując wykorzystanie elektronarzędzi, warto zadbać o odpowiednie rozmieszczenie gniazdek i przyłączy elektrycznych. Istotne jest miejsce do przechowywania, przyda się zarówno zamykana szafa, jak i półki naścienne. Podstawowe narzędzia powinny być szybko i łatwo dostępne, dobrym pomysłem może się więc okazać zamocowana w pobliżu stołu tablica z uchwytami pozwalającymi na umieszczenie młotków, dłut i wszystkich pozostałych niezbędnych akcesoriów.  

Najważniejszy jest stół

Podstawą każdego warsztatu jest stół roboczy. Częstym marzeniem zarówno profesjonalistów, jak i amatorów jest własnoręcznie wykonana strugnica, czyli solidny blat roboczy posadowiony na równie solidnej i stabilnej konstrukcji. Klasyczne strugnice wykonywane są ze starannie sezonowanego drewna bukowego, którego twardość sprawia, że jest ono wyjątkowo wytrzymałym i długowiecznym materiałem. Blat wyposażony jest w szereg udogodnień, których zadaniem jest ułatwienie i podniesienie komfortu pracy. Znajdziemy tu zarówno imaki stolarskie, jak i szereg innych rozwiązań pozwalających na zamocowanie obrabianego materiału. Niestety, ze względu na swój charakter strugnica charakteryzuje się zazwyczaj bardzo dużymi rozmiarami oraz niebagatelną wagą, co sprawia, że jest rozwiązaniem mało praktycznym w zastosowaniach typowo amatorskich. Nie bez znaczenia jest również wysoki koszt zakupu.

W specjalistycznych sklepach znajdziemy doskonałą alternatywę dla strugnic. Stoły stolarskie, bo o nich mowa, to rozwiązania łączące wysoką trwałość z nowoczesnym projektem konstrukcyjnym. Dostępne są w wielu rozmiarach, co pozwala na wykorzystanie ich w każdej przestrzeni, można je również rozbudować o dodatkowe akcesoria podnoszące efektywność pracy. Wersja podstawowa to zazwyczaj solidny blat wyposażony w docisk boczny oraz stabilny stojak. Zależnie od własnych potrzeb stół można doposażyć na przykład w regulację wysokości, dodatkowe zaciski i imaki. To właśnie swoboda konfiguracji czyni ze stołu stolarskiego niezastąpionego pomocnika zarówno dla profesjonalisty, jak i amatora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here