Aranżacja dziecięcej przestrzeni to domena mam, choć tatusiowe również mogą się tu wykazać, wykonując samodzielnie półki dla dziecka czy tworząc kącik do zabaw. Jakich elementów nie może zabraknąć w pokoju pociechy? O czym warto pamiętać, urządzając sypialnię naszego malucha?

Komfortowe miejsce do nauki

Bez biurka nie może funkcjonować żaden dziecięcy pokój. Funkcjonalny blat i wygodny fotel obrotowy z odpowiednio wyregulowaną wysokością tworzą przestrzeń do poznawania pierwszych szkolnych lektur, tworzenia rysunków na plastykę i odrabiania zadanych prac domowych. Aby ułatwić dziecku utrzymanie czystości w tym miejscu, warto zainwestować w kolorowe kubki i organizery, w których pociecha będzie mogła przechowywać swoje przybory. Przydadzą się również półki zawieszone na odpowiednio niskiej wysokości, na których będzie można przechowywać książki i zeszyty.

Przestrzeń do twórczej kreatywności

W pokoju pociechy nie może zabraknąć miejsca, w którym mogłaby się ona twórczo wyżyć. Niektóre dzieci, szczególnie te młodsze, mają nieodpartą potrzebę mazania kredkami i flamastrami po ścianach. To z kolei doprowadza do szewskiej pasji ich rodziców, którzy chcą mieszkać w czystym i przytulnym domu. Ułatwieniem może być w tej sytuacji magnetyczna farba tablicowa, za sprawą której stworzymy wytrzymałą powierzchnię do bazgrania. Jej dodatkową zaletą jest również przyczepność magnetyczna, umożliwiająca przypięcie ważnych zapisków i notatek. Farba magnetyczno-tablicowa może zostać nałożona na powierzchnię wykonaną z metalu, drewna, ale również na tapetę. Dzięki niej, niesforne malunki dzieci będziemy mieć pod kontrolą.

Wygodne łóżko z szufladami do przechowywania

Kilkuletnie dzieci są w stanie powoli uczyć się utrzymania porządku w swoim pokoju. Pierwszym krokiem do tego może być wyrobienie w maluchu nawyku zaścielania swojego łóżeczka. Piżamkę czy szlafrok dziecko może schować do szuflady znajdującej się pod łóżkiem, podobnie jak poduszkę i kołdrę. Czynność ta nie jest skomplikowana, a może dostarczyć maluchowi wiele radości i poczucia bycia samodzielnym.

Kącik do beztroskiej zabawy

Szczególnie pociechy w wieku przedszkolnym, ale również te nieco starsze potrzebują mieć na podłodze trochę miejsca do beztroskiej zabawy. W celu stworzenia przytulnej i bezpiecznej przestrzeni możemy ułożyć na podłodze miękką, gładką wykładzinę, na której będzie można spokojnie testować kolejkę, układać puzzle czy bawić się lalkami. Ważne, żeby podkład nie był zbyt puszysty – taki, choć miły dla dziecka, nie pozwoli na zbyt wiele szaleństw i utrudni zabawę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here