Uprawa roślin to dla wielu ludzi sposób na życie. To relaksujące zajęcie może stanowić zarówno źródło zarobku, jak i sposób na pozyskanie zdrowej żywności, czy po prostu interesujące hobby. Nie ważne jednak w jakim celu uprawia się rośliny, ważne jest to, w jaki sposób robić to dobrze. Dziś poruszymy najważniejsze kwestie dotyczące hodowli roślin i podpowiemy, o co należy zadbać, aby nasze rośliny rosły szybko i zdrowo.

Po pierwsze – odpowiednie oświetlenie

Hodowla roślin może być nie lada wyzwaniem. Wszystko zależy od rodzaju hodowli i roślin jakie uprawiamy. Niezależnie od tego, co aktualnie rośnie w naszym ogródku, doniczce czy growboxie do prawidłowego wzrostu potrzebne będzie nam odpowiednie oświetlenie. Oczywiście idealną sytuacją jest ta, w której możemy liczyć na naturalne oświetlenie, jakim jest słońce, jednak nie zawsze pogoda, czy umiejscowienie hodowli na to pozwala, więc musimy przenieść hodowlę do namiotu uprawowego. Co wtedy? Do dyspozycji mamy wiele rozwiązań, jednak zdecydowanie najskuteczniejsze będzie oświetlenie sztuczne, w tym lampy HPS. Lampy sodowe to doskonałe oświetlenie dla roślin w fazie kwitnienia. To dzięki specjalnemu, czerwonemu widmu światła, które emitują lampy HPS, rośliny kwitną lepiej i szybciej. Lampy HPS, które znajdziecie np. tutaj https://maxgrowshop.pl/pol_n_Oswietlenie_Zarowki-HPS-kwitnienie-157.html, szczególnie często montuje się w namiotach uprawowych typu growbox, gdzie stanowią podstawę wyposażenia hodowli.

Po drugie – wentylacja

Jeżeli hodowla w namiocie to również wentylacja. Jest to kolejny czynnik wpływający nie tylko na wzrost ale i stan roślin wewnątrz growboxa. Bez odpowiedniej wentylacji nasze rośliny po prostu uschną. Obecność lamp generuje przecież ciepło, które z kolei przekłada się na wilgoć. Aby zachować optymalną wilgoć i temperaturę w namiocie uprawowym należy umieścić system wentylacji. Najprostszą metodą będzie zrobienie otworów odprowadzających gorące powietrze oraz zamontowanie wentylatora, który będzie wypychał powietrze ze środka growboxa.

Po trzecie – szczelność

Ostatnia i nie mniej ważna niż dwa pozostałe czynniki jest szczelność growboxa. Growbox musi być szczelny, aby mógł zachować odpowiednie warunki fotoperiodyczne. Hodowane rośliny muszą pozostać w odpowiednich warunkach świetlnych opartych na cyklu dnia i nocy. Jeżeli szczelność będzie niepełna, to różnice w oświetleniu mogą wpłynąć negatywnie na kwitnienie i rozwój roślin.  Co za tym idzie nasza hodowla może pozostać w fazie wegetatywnej lub wzrostu, wtedy kiedy powinna kwitnąć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here