sianie trawy

Posiadanie własnego domu to marzenie wielu osób, więc gdy już uda się ten cel zrealizować, to nie pozostaje nic innego jak zadbać o nasze podwórko. Każdy kto posiada swój ogród chce, aby był jak najpiękniejszy i najbardziej efektowny, by czas wolny spędzany w cieniu drzew i krzewów przynosił jak najwięcej spokoju i ukojenia. Bardzo ważnym elementem każdego ogrodu i posesji jest porastająca go trawa. Zależy nam na tym, aby była soczyście zielona, równo przycięta i aby stanowiła idealne dopełnienie całego otoczenia. Warto zatem dobrze przygotować się do zasiania trawy, aby później efekt był naprawdę niesamowity.

Zacznij od przygotowania gruntu.

Mimo, że samo sianie trawy  nie jest czymś, co przerasta możliwości przeciętnego użytkownika, to jednak po zagłębieniu się w temat, może się okazać, że musimy się dobrze przygotować zanim zabierzemy się za sianie trawy. Od czego zacząć? Przede wszystkim musimy odpowiednio przygotować glebę pod sianie trawy. Musi zostać ona oczyszczona ze wszelkich niepotrzebnych elementów, jak kamienie, chwasty czy gruz. Z pewnością powinniśmy ziemię przekopać, dzięki czemu usuniemy korzenie i kamienie oraz spulchnimy glebę, a następnie sprawdzić poziom jej zakwaszenia, bo może się okazać, ze trzeba zmienić jej pH, na przykład stosując wapno. Tylko prawidłowe przygotowanie gruntu pod sianie trawy da nam gwarancję, że trawnik wyrośnie dokładnie taki jaki chcemy mieć i efekt będzie zadowalający.

Jak prawidłowo siać trawę?

Jeśli już przygotowaliśmy glebę pod sianie trawy, to musimy się dokładnie dowiedzieć kiedy jest najlepsza pora na sianie oraz w jaki sposób należy to prawidłowo robić, aby trawa wzeszła. Naturalnym okresem wysiewu jest jesień (od połowy sierpnia do października), wtedy już zazwyczaj nie musimy martwić się o wysokie temperatury i intensywne opady deszczu, a gleba jest odpowiednio wilgotna. Innym dogodnym terminem na sianie trawy jest jest wiosna (od połowy kwietnia do czerwca), musimy jednak dokładnie sprawdzać prognozy i uważać na wiosenne przymrozki, które mogą zniszczyć naszą trawę. Samodzielne sianie trawy można przeprowadzić ręcznie – wtedy obszar zasiewu dzielimy na kilka równych kwadratów i każdy z nich obsiewamy taką samą ilością nasion. Najlepszym sposobem siania trawy jest wysiewanie nasion na krzyż – najpierw w jednym kierunku, a następnie pod kątem prostym do poprzedniego. To pozwoli na równomiernie rozprowadzenie nasion po całym obszarze.

Po wszystkim należy dokładnie zagrabić cały trawnik oraz go podlać.

siew trawy - jak zrobić to prawidłowo

Wybór dopasowany do potrzeb.

Wiemy już jak wygląda sianie trawy. Zanim zaczniemy, musimy jednak dokładnie zastanowić się jaki rodzaj trawy będzie najlepiej sprawdzał się na naszej posesji – czy będziemy po nim chodzić, czy może będzie spełniał jedynie funkcje dekoracyjną. To pozwoli nam dokonać najlepszego wyboru, który sprawdzi się przez kolejne lata a my na pewno będziemy z niego zadowoleni. Na rynku jest obecnie tak wiele rodzajów traw do wyboru, że na pewno znajdziemy coś dla siebie w atrakcyjnej cenie, a wtedy samodzielne sianie trawy, to tylko kwestia czasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here