Marzysz o pięknym kwitnącym ogrodzie ale ogrom pracy jaki trzeba włożyć w jego utrzymanie Cię przeraża. Nie jesteś fanem ciągłego koszenia trawnika i biegania z sekatorem. Raczej wolisz poleniuchować na leżaku. Cóż prawda jest taka, że każdy ogród wymaga pracy, rośliny ogrodowe wymagają pielęgnacji i polewania. Nie mniej są wśród nich takie odmiany, które świetnie radzą sobie przy Twoim minimalnym wysiłku. I to właśnie takie kwiaty i krzewy powinny się znaleźć w Twoim ogrodzie. Jednak zanim wybierzesz się po nie do sklepu ogrodniczego najpierw dobrze przyjrzyj się swojemu ogrodowi. Sprawdź czy jest on mocno nasłoneczniony czy raczej zacieniony. Różne rośliny ogrodowe lubią odmienne warunki. Jeśli zapewnisz im te właściwe możesz być pewnym, że Twój ogród będzie się pięknie prezentował, a ty nie wysilisz się zbytnio przy jego pielęgnacji.

Jakie rośliny wybrać do ogrodu

Chcesz sobie oszczędzić pracy w ogrodzie, stwórz ogród w którym będzie jak najwięcej roślin wielosezonowych czyli takich, które będą cieszyć Twoje oko przez kilka lat. Dzięki temu nie musisz co roku sadzić nowych. Świetnie są różnego rodzaju krzewy. Jest ich prawdziwe bogactwo jeśli chodzi o kształt i kolorystykę.

Doskonale sprawdzają się różnego rodzaju iglaki, możesz wybierać spośród tych, które dorastają do niewielkich rozmiarów jak i spośród dużo większych okazów. Jeśli zdecydujesz się na te mniejsze to pomiędzy nie posadź bliny te długowieczne, które mogą rosnąć przez wiele lat w jednym miejscu, np. piwonie, płomyki, łubin, słoneczniki czy jeżówki. Stworzysz w ten sposób ciekawą i różnorodną kompozycję.

W słonecznych ogrodach doskonale sprawdzają się mało wymagające rośliny ogrodowe takie jak lawendy lekarskie, rozchodniki, czyśćce wełniste, liliowce, piwonie, krwawniki pospolite, juki karolińskie, bodziszki, lilie, żurawiaki, ozdobne odmiany szałwii i macierzanki, a także mało wymagające krzewy np. interesujące odmiany berberysów Thunberga, ciekawe jałowce czy oryginalne sosny. Naprawdę jest z czego wybierać. Stwórz w swoim ogrodzie idealny zakątek pełen pięknych roślin.

Jeśli w Twoim ogrodzie panuje więcej cienia postaw na rośliny ogrodowe, które świetnie odnajdą się na tym stanowisku np. takich jak funkie, cisy, liczne gatunki paproci, dąbrówki rozłogowe, kaliny koralowe, kosaćce syberyjskie, hortensje ogrodowe, zawilce japońskie, czy też bukszpan pospolity. Z całą pewnością znajdziesz wśród nich takie, które Ci się spodobają.

Wbrew pozorom trawa nie jest rośliną ogrodową mało wymagającą. Trawniki trzeba regularnie kosić, średnio co dwa tygodnie. Trzeba ją także podlewać oraz nawozić jeśli nie chcesz żeby powstały mało estetyczne placki. Trawnik najlepiej jest ograniczyć do minimum jeśli nie chcesz sobie sprawić dodatkowej pracy. Co innego jeśli chodzi o trawy ozdobne. Z tych, możesz stworzyć piękne kompozycje, możesz nimi urozmaicić otoczenie ogrodu. Trawy ozdobne są dostępne w różnych wysokościach i gatunkach.

Przestrzenie między roślinami wysyp korą, a wcześniej jeszcze wyłóż na ziemię agrowłókninę, co pozwoli znacznie wyeliminować wyrastanie chwastów. Oszczędzisz sobie sporo pracy.

Pamiętaj o nawożeniu roślin ogrodowych, dzięki temu będę dłużej cieszyć Twoje oczy swoim pięknem. Wybieraj te długo działające. Minimum pracy dla maksymalnych korzyści.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here