Regał czy półki wiszące – rozwiewamy wątpliwości

0
1485

Szukając regału lub półek, warto określić, do czego mają one nam służyć. Czy chodzi wyłącznie o funkcjonalne miejsce do postawienia książek lub innych przedmiotów? A może mebel ma odgrywać rolę przyciągającej wzrok dekoracji, która wyeksponuje naszą bogatą kolekcję literatury? Zarówno półka, jak i regał mają swoje zalety oraz wady. W tym tekście rozwiewamy wątpliwości co do tego, która opcja będzie lepsza dla konkretnych wnętrz.

Zalety półki wiszącej

Dokonując wyboru, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Jednym z nich jest wielkość pomieszczenia, w którym chcemy umieścić półki lub regał. Jeżeli jego metraż nie jest zbyt duży, zdecydowanie lepiej sprawdzą się półki wiszące. Ich montaż na ścianie nie jest trudny, a pozwala zaoszczędzić sporo miejsca. Dzięki temu nie musimy przejmować się, że dodatkowo ograniczymy dostępną na podłodze przestrzeń.

To idealne rozwiązanie do małych mieszkań, w których każdy metr jest na wagę złota. Wisząca półka na książki czy bibeloty będzie strzałem w dziesiątkę również wtedy, chcemy postawić na minimalizm i styl nowoczesny. Pozwoli uzyskać efekt lekkości, a przy tym będzie bardzo praktyczna.

Półkę wiszącą zamontujemy wszędzie: nad telewizorem, biurkiem, łóżkiem czy nad kanapą – po prostu tam, gdzie według nas będzie się prezentować najlepiej. Najważniejsze, aby można było swobodnie do niej sięgnąć. Przed montażem należy zwrócić uwagę również na to, z jakiego materiału zbudowana jest ściana. Zazwyczaj do zawieszenia półki potrzebna będzie miara, wiertarka i poziomica. Nieinwazyjną alternatywą może być dobry klej montażowy.

Nieograniczony wybór

W ofercie producentów znajdziemy szeroki wybór mebli w różnych kolorach, formach i kształtach. Dostępne są zarówno półki wiszące otwarte pozwalające na wyeksponowanie książek czy bibelotów, jak i zamknięte – idealne do biura czy pokoju dziecięcego. Modne są także półki dwu- lub trzypoziomowe w przeróżnych konfiguracjach, np. mniejszych i większych otworów w kształcie kwadratów lub prostokątów.

Regał na dużą kolekcję książek

Druga opcja to regał, czyli mebel pozwalający na stworzenie domowej biblioteczki. Może być mały lub duży, dlatego nadaje się do pomieszczeń o różnej wielkości. Pozwala doskonale wyeksponować pokaźną kolekcję książek czy gadżetów. Może pełnić funkcję zabudowy meblowej, czyli regału na całej ścianie, np. w formie modułowej. Mimo wszystko ma jedną istotną wadę: zajmuje dość sporo miejsca na podłodze.

Warto zwrócić na to uwagę przy zakupie i zaplanować, gdzie postawimy regał. Z tego względu jest to rozwiązanie skierowane raczej do większych przestrzeni w salonie czy sypialni. 

Na pewno rzędy książek ustawionych na regale zrobią świetne wrażenie – zwłaszcza gdy regał będzie dopasowany do stylu pomieszczenia. Jednak odpowiedni model powinien być nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale też dość ciężki i stabilny. Dzięki temu stawiane na nim przedmioty będą bezpieczne.

Nie tylko na książki. Regały biurowe

Oczywiście regał może służyć nie tylko do eksponowania książek, dekoracji i innych przedmiotów, ale również do przechowywania dokumentów. Wówczas warto wybrać model z półkami, wysuwanymi blatami, szufladami i półkami – zdecydowanie ułatwi to utrzymanie porządku.

Ogromny wybór kształtów, stylów i kolorów

Jak widać, najważniejsza jest wielkość pomieszczenia, w którym chcemy zawiesić półki lub wstawić stylowy regał. Montaż półki na ścianie pozwala na ogromną oszczędność przestrzeni i sprzyja idei minimalizmu we wnętrzach. Za to regały skierowane są do właścicieli pokaźnych kolekcji książek lub osób chcących wyeksponować inne przedmioty w reprezentatywnym, przeznaczonym do tego miejscu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here