Przekaźniki elektromagnetyczne. Co warto o nich wiedzieć?

0
853

Urządzenia elektryczne urządzają nas ze wszystkich stron, a szafy sterownicze są niezwykle popularnym rozwiązaniem, pozwalającym na dokładne śledzenie przebiegu różnorodnych procesów oraz – jak sama nazwa wskazuje – sterowanie nimi. Jednym z popularnie występujących elementów może być tam przekaźnik elektromagnetyczny. Jeśli zatem zaczynasz swoją przygodę z elektroniką, powinieneś poznać go w pierwszej kolejności.

Czym jest przekaźnik elektromagnetyczny?

Przekaźniki elektromagnetyczne to niewielkie urządzenia, których zadaniem jest otwieranie i zamykanie obwodów elektrycznych, a co za tym idzie – wywoływanie zmian w płynącym w nich prądzie. Reagują na zmiany zachodzące w obwodzie, takie jak na przykład zmiana napięcia lub natężenia prądu, ale mogą odpowiadać jako sygnał zwrotny również na inne bodźce, takie jak zmiana temperatury czy ciśnienia płynu w układzie.

W efekcie wykrycia zmiany w bodźcu wejściowym, przekaźnik wykonuje określone zadanie, które z kolei przyczynia się do powstania zmiany w całym układzie. Przykładowo, może on wyłączać dany obwód, odcinając przepływający w nim prąd i działając jako wyłącznik bezpieczeństwa.

Podstawa działania przekaźnika elektromagnetycznego

Aby mówić o działaniu przekaźnika elektromagnetycznego, należy zacząć od krótkiego omówienia jego budowy. Składa się on przede wszystkim z cewki elektromagnetycznej i rdzenia, które wzajemnie oddziałują na siebie polem elektromagnetycznym. Zmiana w przekaźniku następuje poprzez podanie na niego odpowiedniego napięcia, które – przyłożone do cewki indukcyjnej – powoduje w niej przepływ prądu. Prąd ten z kolei powoduje powstanie pola magnetycznego o określonych liniach, które powoduje poruszanie się rdzenia. Może on zostać przyciągnięty lub odepchnięty, co spowoduje otwarcie lub zamknięcie danego obwodu poprzez zetknięcie lub rozłączenie styków.

Najważniejsza funkcja przekaźnika: separacja galwaniczna

Gdy wiesz już, w jaki sposób pracuje przekaźnik elektromagnetyczny, na pewno zastanawiasz się, jaka jest jego główna funkcja. Jest to wspomniane już działanie jako wyłącznik bezpieczeństwa, czyli separacja galwaniczna. Dotyczy ona z reguły połączenia dwóch układów: o małej i dużej mocy. Dzięki rozłączania styków w odpowiednim momencie i odcinaniu przepływu prądu w układzie, sterownik chroni go przed przepięciem czy nadmiernym obciążeniem, a co za tym idzie – awarią.

Co więcej, przekaźniki pozwalają na wzajemne sterowanie układami i przełączanie układów dużej mocy dzięki małej mocy. Sprawiają także, że w jednej sieci, o ustalonym napięciu, mogą pojawić się odbiorniki zasilane różnymi napięciami.

Na koniec warto dodać, iż istnieje kilka rodzajów przekaźników elektromagnetycznych. Znajdziesz je wszystkie pod adresem https://hazbi.com/pl/przekazniki, wraz z informacjami o ich działaniu i parametrach technicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here