Dekadę czy dwie temu nie było jeszcze wcale tak oczywiste jak dziś, że można powierzyć wykańczanie i aranżowanie swojego mieszkania lub domu specjaliście, zamiast zajmować się tym samemu. Na porządku dziennym było planowanie i przeprowadzanie remontów na własną rękę, ewentualnie z pomocą pana”złotej rączki”. Obecnie na popularności bardzo zyskało zatrudnianie architekta wnętrz do zaprojektowania nowego wystroju przestrzeni mieszkalnej. Często współpracuje on także z profesjonalnymi ekipami wykonawców. Taki zespół fachowców gwarantuje udany efekt końcowy. Oczywiście usługi projektanta kosztują, a sprawdzona i sprawna ekipa także nie pracuje za bezcen, ale inwestycja w wiedzę i doświadczenie specjalistów zawsze się opłaca.
Projekty wnętrz – na papierze i w rzeczywistości
Jeśli przeznaczymy pewnie środki na zatrudnienie projektanta, zyskamy komfort i pewność, co do efektu finalnego prac remontowych i wykończeniowych. Większość architektów wnętrz, m. in. profesjonaliści z Projekt MIMO, przedstawiają bowiem klientowi projekt koncepcyjny w postaci wizualizacji. Są to fotorealistyczne ilustracje pokazujące docelowy wygląd wybranych pomieszczeń podlegających opracowaniu. Dzięki temu nawet osoby całkowicie pozbawione wyobraźni przestrzennej mogą zobaczyć, jak będzie wyglądać ich mieszkanie czy dom, po zakończeniu remontu. Na tym etapie można bezpiecznie „sprawdzić” kilka różnych wariantów, które zaproponuje nam architekt. Jest to bardzo ważny i cenny etap dla wielu klientów, zwłaszcza dla tych nie mają precyzyjnego wyobrażenia o tym, jak mają wyglądać ich przyszłe lokum.
Ponieważ projektowanie wnętrz, to dla architekta chleb powszedni, z łatwością opracuje on zagadnienia, które dla laika mogą być całkowitą zagadką. Zdejmie z nas odpowiedzialność za prawidłowe i ergonomiczne rozplanowanie przestrzeni, tak, aby była funkcjonalna, ale i efektowna. Zasady rozmieszczania instalacji wewnątrzlokalowych również nie stanową dla projektanta żadnej tajemnicy. Dlatego ci, którzy postawią na profesjonalistę, mogą mieć pewność, że gniazdka elektryczne, czy podejścia wody i kanalizacji będą zaprojektowane dokładnie tam, gdzie trzeba, aby wszystkie odbiorniki i sprzęty (np. AGD do zabudowy) mogły zostać podłączone i właściwie funkcjonować. Wiedza oraz doświadczenie projektanta gwarantują zastosowanie udanych i sprawdzonych rozwiązań zarówno, jeśli chodzi o kwestie instalacji, użytych materiałów, rozplanowania przestrzeni czy doboru sprzętów i elementów wykończeniowych.
Chcesz oszczędzić – zleć projektowanie wnętrz profesjonaliście
Wydatek, który trzeba ponieść, gdy chcemy powierzyć nasze mieszkanie lub dom projektantowi powinniśmy traktować jako inwestycję. Jak już powiedzieliśmy wyżej, jeśli zaufamy fachowcowi „od wnętrz” zaoszczędzi nam to stresów, da komfort psychiczny i spokój ducha jeśli chodzi o efekt końcowy.
Oprócz tego, jeśli powierzymy projektantowi nadzory nad ekipą i wykonawcami, zaoszczędzimy także czas, który musielibyśmy poświęcić na wizytowanie „placu budowy”. Bo przecież o tym, że dobrze jest doglądać budowy nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Mówi się wszak „pańskie oko konia tuczy”. Jednak nie każdy chce, może czy ma ochotę nadzorować roboty samodzielnie. Większość z nas po prostu nie zna się na kwestiach budowlanych czy wykończeniowych i takie nadzory są stratą czasu. Sensowniej, jeśli będzie pełnić je ktoś, kto ma o tym pojęcie. Dostrzeże ewentualne błędy, znajdzie rozwiązanie pojawiających się problemów, dopilnuje pracowników i wypełniania harmonogramu robót. Dodatkowo architekt skoordynuje za nas dostawy materiałów i działania wykonawców z różnych branż. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych i kosztownych przestojów, a cały proces przebiegnie sprawnie i szybko. A to przecież dla klienta czysty zysk!