Projekt ogrodu wymaga starannego przemyślenia i dużego nakładu pracy. Planując ogród, należy wziąć pod uwagę nie tylko oczekiwania, ale również ukształtowanie terenu oraz warunki lokalne determinujące dobór roślin.
Projekt ogrodu jest najczęściej zależny od kształtu i wielkości działki oraz od ukształtowania jej powierzchni. Jego wykonanie można zlecić specjalistom, którzy dopracują każdy szczegół. Dla uzyskania efektownego i zachwycającego ogrodu należy zadbać nie tylko o jego estetykę, ale również o właściwy i umiejętny dobór gatunków roślin.
Projekt ogrodu – o czym należy pamiętać?
Stworzenie projektu ogrodu nie jest prostą czynnością. Należy zagospodarować całą dostępną przestrzeń oraz umiejętnie wytyczyć miejsca na drzewa i rabaty kwiatowe. Ważne jest również odpowiednie dobranie roślin, najlepiej tak, by ich okresy kwitnienia wzajemnie się uzupełniały. W ten sposób zaprojektowany ogród niemal o każdej porze roku będzie wzbudzał zachwyt nie tylko wśród domowników, ale również gości, sąsiadów i przechodniów. Tworząc roślinne kompozycje należy uwzględnić także warunki lokalne. Projekt ogrodu można wykonać samodzielnie korzystając z różnych książek i czasopism fachowych, specjalnych programów komputerowych lub rad specjalistów. Dobrym, choć kosztownym rozwiązaniem jest zlecenie wykonania projektu ogrodu firmom zajmującym się architekturą krajobrazu. Należy pamiętać, że na projekt ogrodu składają się nie tylko kwiaty, drzewa i krzewy, ale również mniejsze budowle architektoniczne, takie jak altany, elementy z kamienia itp.
Projekt ogrodu – kilka pomysłów na zachwycający ogród
Przy tworzeniu projektu ogrodu należy uwzględnić kształt działki oraz jej usytuowanie i ukształtowanie powierzchni. Nie bez znaczenia są również oczekiwania właściciela ogrodu. Doskonałym pomysłem na piękny i efektowny ogród jest ten, w którego aranżacji dominuje kamień. W przydomowym ogrodzie z kamieniem w roli głównej, dobierając rośliny należy pamiętać o wprowadzeniu koloru. W takim ogrodzie powinny pojawić się eleganckie kompozycje, które nie tylko będą dopasowane do kamiennych elementów, ale również będą zmieniać się w ciągu roku. Dobór kwiatów jest zależny m.in. od umiejscowienia rabat, rodzaju gleby oraz ogólnych warunków, np. od tego, czy rośliny są osłonięte od wiatru. W ogrodach doskonale sprawdzają się rośliny o wysokiej odporności, np. jałowce, berberysy, lawendy. Zachwycający ogród można stworzyć nie tylko przy nowo wybudowanym domu. Projekt nowoczesnego ogrodu wykonuje się także na istniejącej przestrzeni, którą można całkowicie przemienić. Wprowadzenie do ogrodu ładu i harmonii oraz umiejętny dobór ciekawych roślin sprawi, że przeciętny teren uzyska nowy wyraz i znaczenie. Stworzenie nowego ogrodu na obszarze starego, nierzadko zdegradowanego jest dużym wyzwaniem. Dokonując wyboru roślin, należy zwrócić szczególną uwagę na lokalne warunki oraz różne rodzaje stanowisk: słonecznego, zacienionego i półcienistego. W celu nadania ogrodowi koloru i wyjątkowego zapachu warto posadzić takie rośliny, jak: ozdobne paprocie, derenie, hortensje drzewiaste, trawy ozdobne, byliny.
Czytaj także: Projekt ogrodu – sprawdź, jak powinien wyglądać