Siłowniki pneumatyczne, ze względu na swoją efektywność, bezawaryjność i uniwersalność są powszechnie stosowane w wielu gałęziach przemysłu. Jakie są podstawowe rodzaje siłowników pneumatycznych?
Siłowniki pneumatyczne można zaklasyfikować ze względu na kilka parametrów. Jednym z nich jest rodzaj ruchu roboczego. Wyróżnia się siłowniki pneumatyczne liniowe (jednostronnego i dwustronnego działania), kątowe i krzywoliniowe.
Siłowniki jednostronnego działania
W siłownikach jednostronnego działania ruch roboczy jest wykonywany dzięki podaniu ciśnienia do komory roboczej. Tłok siłownika przesuwa się dzięki działaniu sprężonego powietrza w stronę, gdzie jest większe obciążenie. Ruch powrotny z kolei jest możliwy dzięki wmontowanym sprężynom lub sile obciążenia. Taka konstrukcja umożliwia mniejsze zużycie powietrza. Z drugiej strony tego typu siłowniki nie mogą być wykorzystywane przy większym skoku przekraczającym ok. 50 mm.
Siłowniki dwustronnego działania
Siłowniki dwustronnego działania to jedne z najpopularniejszych i najbardziej rozpowszechnionych rodzajów siłowników. W tego typu modelach tłoczysko jest elementem ruchomym, które porusza się w obydwie strony dzięki sprężonemu powietrzu. Dzięki wytworzonemu ciśnieniu tłoczysko się wysuwa i zaczyna się poruszać. Powietrze jest naprzemiennie doprowadzane raz do jednej, raz do drugiej komory. Komora, do której doprowadzane jest sprężone powietrze nazywana jest tłocznią, spływowa to z kolei komora, z której jest ono odprowadzane. Siła działania siłownika dwustronnego działania jest zależna od ciśnienia zasilania, jak i od średnicy nominalnej. Siłowniki tego typu mogą posiadać jedno lub dwa tłoczyska. Inne rodzaje siłowników można znaleźć pod adresem: https://air-com.pl/g/silowniki-pneumatyczne?categoryId=186.
Zalety siłowników pneumatycznych
Jedną z najważniejszych zalet siłowników pneumatycznych jest ich uniwersalność. Są one wykorzystywane w wielu branżach przemysłu, znajdują również zastosowanie w przedmiotach codziennego użytku – są np. wmontowywane do kuchennych szafek. W przemyśle można je z powodzeniem wykorzystywać w różnego rodzaju układach automatycznych. Są one też stosowane w służbach ratunkowych.
Dzięki nieskomplikowanej budowie ich obsługa i konserwacja są bardzo proste. Zaletą siłowników pneumatycznych jest też to, że sprężone powietrze, wykorzystywane do wytworzenia siły mechanicznej, jest stosunkowo tanie i ogólnodostępne.