Doskonałe, ponadczasowe połączenie czerni i bieli to kombinacja wykorzystywana we wszystkich możliwych dziedzinach sztuki, mody i dekoracji. Czerń i biel to praktycznie synonimy klasycznego stylu i elegancji, który zachwyca nas zarówno w starodawnych kreacjach i aranżacjach jak i sztuce nowoczesnej, która coraz śmielej wykorzystuje ten motyw. Mówiąc o tym delikatnie konserwatywnym zestawieniu nie możemy nie wspomnieć o początkach fotografii, które zagwarantowały czerni i bieli status kultowości. Po dziś dzień największe artystyczne talenty z całego świata szukają w tych barwach inspiracji i natchnienia, co tylko napędza współczesne trendy w tym właśnie kierunku. W tym wpisie postaramy się omówić sfery, w których to czerń i biel nie ma sobie równych.

Fotografia artystyczna

Mówiąc o czerni i bieli nie możemy nie zacząć od fotografii. Ta początkowo była skazana na te barwy ze względu na ograniczenia technologiczne. Długie lata musieliśmy czekać, aby czarno białe fotografie ustąpiły popularnością tym kolorowych, chociaż trzeba zaznaczyć, że jedynie na chwilę. Początkowy szał na fotografię cyfrową sprawił, że kolorowe zdjęcia zdominowały te klasyczne, ale każdy kolejny rok studził tę cyfrową rewolucję a ludzie ponownie z zaciekawieniem skłonili się ku czerni i bieli. Dziś czarno białe fotografie kojarzą nam się ze zdjęciami czysto artystycznymi, które w swojej oszczędnej formie promują głęboki przekaz i symboliczne nawiązania.

Obrazy pełne wyrazu

Pomimo tego, że malarze impresjonistyczni zapoczątkowali ruch mający na celu maksymalne ograniczenie czerni (praktycznie nie stosowali jej w swoich paletach) oraz bardzo rzadkie wplatanie do obrazów bieli to dziś możemy śmiało stwierdzić, że jest zupełnie inaczej. Obrazy czarno białe coraz częściej goszczą na wystawach sztuki współczesnej budząc podziw i ogromne zainteresowanie. Oczywiście sytuacja dotyczy się nie tylko galerii sztuki i wystaw. W domach obrazy czarno białe goszczą już od jakiegoś czasu i nic nie wskazuje na to żeby myśleć, że będzie inaczej.

Modne kreacje w kontrastujących odcieniach

Ostatnią dziedziną, którą dziś omówimy w kontekście bieli i czerni jest oczywiście moda. Tutaj nie ma co się za długo rozwodzić. Znany nam wszystkim zestaw “mała czarna + koszula” to kreacja tak stara jak moda. Kolejnym doskonałym przykładem na to, że czerń i biel to połączenie ponadczasowe i uniwersalne jest oczywiście moda męska utrzymująca garnitury, smokingi i wszelkie kreacje wieczorowe właśnie w tej kolorystyce. Podsumowując, czerpmy z tego motywu, ile się da i nie bójmy się tego, że wyjdzie z mody. Wszystko wskazuje na to, że czerń i biel, będzie królować jeszcze długie lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here