Kominek w domu to marzenie nie jednej osoby. Do jego największych zalet należy niezapomniana atmosfera, sprzyjająca odprężeniu i wprowadzająca w relaksujący nastrój. Nic nie koi tak nerwów, jak ciepło domowego ogniska. Kominek sprawdzi się także, gdy temperatury za oknem nagle spadają – w takiej sytuacji dodatkowe źródło ciepło zawsze jest mile widziane. I chociaż zdecydowanie się na żywy ogień w domowym zaciszu niesie za sobą wiele zalet, wiąże się również z niektórymi wyzwaniami. Aby kominek bezproblemowo służył nam przez wiele lat oraz cieszył oczy estetycznym wyglądem, należy o niego odpowiednio dbać. Jak to robić?
Jak dbać o kominek?
Każdy kominek wymaga regularnej konserwacji i pielęgnacji. Niektóre czynności należy wykonywać jedynie raz do roku, a inne niemal po każdym użytkowaniu. Konserwacja kominka polega przede wszystkim na sprawdzaniu paleniska i szybu kominkowego oraz oczyszczaniu go z sadzy. Drożne szczeliny sprawiają, że dym może swobodnie unosić się do góry, co jest niezbędne do zachowywania bezpieczeństwa. W ramach tego serwisu należy też wyczyścić sznurki oraz uszczelki. Działania takie warto przeprowadzać co najmniej raz do roku.
Regularnie należy czyścić kominek z sadzy. Można w tym celu wykorzystywać specjalne środki przeznaczane do rozpuszczania sadzy. Dobrym sposobem jest dorzucanie do drewna katalizatorów, dzięki którym osadza się ona w mniejszych ilościach. Po każdym użytkowaniu kominka trzeba opróżnić ruszt z popiołu. Raz lub kilka razy w miesiącu powinno się wykorzystać płyn do czyszczenia szyby w kominku, aby przywrócić jej czysty i przejrzysty wygląd.
Co ma wpływ na żywotność kominka?
Oprócz regularnej pielęgnacji kominka warto wiedzieć, w jaki sposób z niego korzystać, aby jak najdłużej był źródłem przyjemnego ciepła w naszym domu. Duże znacznie ma wybór rodzaju drewna – zarówno jego gatunek, ilość, jak i jakość. W domowych kominach najlepiej sprawdza się drewno liściaste, takie jak dąb, brzoza czy jesion. Jest ono kaloryczne oraz równomiernie i spokojnie się pali. Unikać należy natomiast drewna z drzew iglastych, ponieważ jest bogate w substancje żywiczne, które zanieczyszczają komin oraz palenisko podczas palenia.
Drewno powinno być suche. Jeżeli jest zbyt wilgotne, duża część energii zużywania jest na odparowywanie wilgoci – nie tylko zmniejsza to sprawność kominka, ale przede wszystkim powoduje szybsze niszczenie uszczelek, wkładu kominkowego oraz innych elementów. Wilgotne drewno sprawia, że szyba szybciej się brudzi, więc wymaga częstszego mycia. Dlatego warto wybierać drewno sezonowane – najlepiej około 14 miesięcy.