Pellet – co warto wiedzieć przed zakupem?

0
1033

Paliwa opałowe to temat gorąco dyskutowany w polskich gospodarstwach domowych. Szczególnie gdy rozpoczyna się okres niskich temperatur, powraca to samo zagadnienie – jaki rodzaj ogrzewania wybrać, by był ona zarazem: skuteczny, oszczędny i ekologiczny? Do wyboru mamy różne możliwości – zarówno te mniej, jak i bardziej popularne. Do zyskujących na sile należy wybór pelletu – czyli specjalnego rodzaju paliwa drzewnego, o wyjątkowo ekologicznych właściwościach. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy – gdzie i kiedy stosuje się pellet oraz dlaczego sięgamy po ten właśnie rodzaj paliwa?

Czym jest pellet? Najważniejsze właściwości

Pellet to paliwo, z którego korzystają zarówno właściciele prywatnych gospodarstw domowych, jak i osoby odpowiedzialne za ogrzewanie takich budynków jak szkoły, szpitale czy duże hale fabryczne. W każdym z tych przypadków, wytwarzanie energii cieplnej może odbywać się na skutek spalania pelletu. Paliwo to występuje w kilku odmianach, różniących się przede wszystkim ilością wytwarzanego ciepła. Pozwala to na odnalezienie takiego typu pelletu, który będzie idealnie odpowiadał wymogom naszego miejsca.

Przedstawiając najważniejsze parametry pelletu, warto rozpocząć od tego, że – jest to paliwo tanie. Szczególnie gdy porównamy je do innego typu paliw sypkich – takich jak na przykład ekogroszek – pellet wypada niezwykle korzystnie dla naszego portfela.

Pellet jest bardzo skuteczny w wytwarzaniu energii cieplnej. Jego wartość opałowa mieści się w przedziale od 15 do nawet 18 MJ/kg. Samo spalanie pelletu uwalnia natomiast minimalną ilość zanieczyszczeń – takich jak związki siarki lub azotu. To czyni go niezwykle atrakcyjnym na tle paliw produkowanych na bazie węgla. Ponadto pellet wykazuje niski poziom wilgoci (nieprzekraczający 10 procent) oraz wytwarza niewielką ilość popiołu (niecałe 1%).

Jak korzystać z pelletu?

Pellet ma formę drobnego granulatu, utworzonego z biomasy – ścinek drzewnych, trocin, słomy, suchej trawy i innych. Granulki pelletu mają zazwyczaj średnicę mniejszą niż 1 cm oraz długość około 4 cm. Dzięki temu pellet można stosować w tego samego typu kotłach, w których zazwyczaj palimy ekogroszkiem. Chodzi oczywiście kotły wyposażone w zautomatyzowany podajnik.

Działanie takiego kotła jest bardzo proste. Po ustawieniu na programatorze pożądanego przez nas poziomu ciepła, kocioł będzie samoczynnie dobierał odpowiednią ilość paliwa, transportując ją do wnętrza komory spalania. Jest to duże ułatwienie, szczególnie dla osób, które do tej pory musiały samodzielnie „dorzucać do pieca”. W przypadku pelletu – kocioł wykonana za nas tę część obowiązków.

Gdzie zamawiać pellet dobrej jakości?

Ilość składów opałowych funkcjonujących w naszym kraju jest stosunkowo duża. Z jednej strony ułatwia to dostęp do pelletu, który zazwyczaj znajduje się na wyposażeniu każdego składu. Z drugiej jednak, jesteśmy narażeni na działanie dostawców nieuczciwych, którzy skłonni są mieszać pellet z jego podrabianą wersją. Jak się przed tym zabezpieczyć?

Przede wszystkim warto korzystać wyłącznie z pelletu workowanego, a nie sprzedawanego „na sypko”. Worki pelletu mają zazwyczaj ciężar 25 kilogramów, a dzięki ich szczelnemu zamknięciu – nie ma możliwości wymieszania z paliwem gorszej jakości.

Ponadto warto korzystać z oferty dostawców cieszących się zaufaniem. Do takich należy między innymi pellet-robin.pl, zaopatrujący w pellet zarówno duże ośrodki miejskie (jak Warszawa, Gdańsk, Szczecin czy Wrocław), jak i mieszkańców mniejszych miejscowości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here