W niewielkich pomieszczeniach oświetlenie pełni kluczową rolę. Dzięki odpowiedniemu rozlokowaniu lamp możemy skutecznie powiększyć małą łazienkę, dodając jej optycznie kilka metrów kwadratowych.

Światło kształtuje klimat wnętrza, a także ułatwia korzystanie z łazienki. Jest to szczególnie ważne w przypadku pomieszczeń, w których nie ma okna. Rozwiązaniem może być wstawienie luksfer (czyli szklanych „cegiełek”) wychodzących na inne pomieszczenie, w którym jest dużo światła słonecznego. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, musimy pamiętać, że przynajmniej jedno źródło znajdujące się w łazience powinno mieć barwę zbliżoną do dziennej.

W każdej łazience powinny znaleźć się dwa rodzaje oświetlenia – górne oraz punktowe. Rolę oświetlenia centralnego pełni przeważnie oprawa zamontowana na środku sufitu. Lampa nie może jednak wisieć zbyt nisko, aby nie krępowała ruchów podczas korzystania z pomieszczenia. Najlepszym rozwiązaniem są lampy Kanlux, które można mocować bezpośrednio do sufitu. Często stosowane są również oczka halogenowe, które montuje się w suficie podwieszanym. Szczególnie dobrze wygląda to w wysokich łazienkach, gdzie obniżenie stropu nie ma większego znaczenia wizualnego. Z kolei w niskich wnętrzach możemy dzięki temu uzyskać efekt podwyższenia sufitu – pomieszczenie wyda się dzięki temu bardziej strzeliste. W łazience o powierzchni 2 x 2 metry wystarczą trzy lub cztery lampy Kanlux, które możemy ulokować bliżej krawędzi sufitu. Otrzymamy w ten sposób ciekawy efekt na ścianach.

Nie możemy zapominać o strefie, z której korzystamy w łazience najczęściej, czyli lustra i jego okolic. Istnieje kilka systemów, które możemy zastosować w tym wypadku. Najważniejszą zasadą jest jednak takie rozlokowanie oprawek, aby nasza twarz była oświetlona równomiernie, a barwa zastosowanego światła była zbliżona do naturalnej. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest umieszczenie lamp po obu stronach lustra – taki zabieg pomoże nam wyeliminować cienie na twarzy, które utrudniają np. prawidłowe nałożenie makijażu. Musimy też pamiętać, aby światło nie było punktowe, ale lekko rozmyte. W oświetleniu lustra sprawdza się okrągłe lampy Kanlux, które są wyposażone w mleczne oprawy rozpraszające światło. Ciekawym rozwiązaniem jest również umieszczenie źródła światła z tyłu tafli lustra, co daje również oryginalny efekt wizualny. Jeżeli lustro jest wysokie, możemy zainstalować lampę ponad nim, z żarówką skierowana w dół. Pamiętajmy o tym, że nie należy tu stosować nieosłoniętych żarówek, które będą nas razić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here