Osuszacz przemysłowy

0
827

Optymalna wilgotność powietrza w mieszkaniu to od 40% do 60% w zależności od temperatury. Jeżeli jest zbyt niska lub zbyt wysoka może negatywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie domowników, a nawet na konstrukcje budynku. Jak można poznać, czy w naszym mieszkaniu panuje zbyt duża wilgotność? Co zrobić w takiej sytuacji?

Nadmierna wilgoć w domu

Z wilgocią w domu zmaga się wiele osób – niekiedy przedostaje się ona z zewnątrz, ale może też być wytwarzana wewnątrz budynku podczas codziennych czynności, takich jak gotowanie. Niekiedy przyczyną nadmiernej wilgoci jest nieszczelna instalacja lub awaria systemu wodnego. Skąd możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z wysokim poziomem wilgoci w powietrzu? W takiej sytuacji występują problemy z wysychaniem prania czy ręczników w łazience, a na oknach pojawia się para wodna. W efekcie w mieszkaniu obecny jest zapach stęchlizny, a następnie pojawiają grzyby i pleśń na ścianie lub suficie. Duża wilgotność w mieszkaniu może negatywnie odbić się na zdrowiu oraz pogarszać samopoczucie. Jeżeli zauważamy u siebie symptomy takie jak wysypki skórne i reakcje alergiczne, problemy z oddychaniem, infekcje błon śluzowych, bóle głowy czy kaszel, może to świadczyć o obecności mykotoksyn wytwarzanych przez grzyby.

Nadmierna wilgoć wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale też na całe otoczenie. Niszczy meble, sprzęt elektroniczny, rośliny oraz powoduje korozje metalowych elementów.

Jak pozbyć się nadmiaru wilgoci?

Jeżeli dojdziemy do wniosku, że naszym problemem jest nadmierna wilgoć w domu, powinniśmy podjąć konkretne działania. Na początku warto zadbać o odpowiednią wentylacją mieszkania – pomieszczenia należy wietrzyć regularnie, nawet zimą. Okna można wyposażyć w nawiewniki okienne, które pozwolą na cyrkulację powietrza nawet, wtedy, gdy są zamknięte. Duże znaczenie mają również detale, takie jak otwory w drzwiach łazienkowych, włączanie okapu podczas gotowania czy przykrywanie garnków. I chociaż działania takie mogą poprawić sytuacje, często okazują się jednak nie wystarczające, jeżeli mamy do czynienia z wysokim poziomem wilgoci. Można wtedy sięgnąć osuszacze powietrza, które zasysają powietrze z zawilgoconego wnętrza, a następnie skraplają wilgoć w postaci pary wodnej, która następnie wpływa do zbiornika na wodę. Tego typu urządzenia mogą w ciągu kilku godzin wyciągnąć nawet kilka litrów wody z powietrza. Wybrać można zarówno osuszacz przemysłowy, jak i dedykowany do użytku domowego. Ten drugi najczęściej przyjmuje kompaktowe rozmiary i jest estetyczny, dzięki czemu nie zaburza aranżacji mieszkania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here