Operat szacunkowy mieszkania

Są sytuacje, w których operat szacunkowy jest niezbędny. Warto znaleźć doświadczonego rzeczoznawcę, który dokona odpowiedniej wyceny.

Czym jest operat szacunkowy
Warto zacząć od tego czym jest operat szacunkowy. Jest to dokument urzędowy, który wskazuje wartość majątkową nieruchomości. Ważny jest przez 12 miesięcy od jego sporządzenia, natomiast jest możliwość przedłużenia jego ważności o kolejne 12 miesięcy, jeśli w pierwszym okresie nie zmieniły się istotne dla operatu czynniki – tzn. nie ma zmian w nieruchomości, planach zagospodarowania przestrzennego. Dokument przygotowuje wykwalifikowany rzeczoznawca, a samą strukturę operatu określają przepisy. Ważne jest, aby znaleźć doświadczonego specjalistę – niepoprawnie wykonany operat może zostać unieważniony. Co powinno się w nim znaleźć? Opis nieruchomości, lokalizacja, informacje wynikające z planów zagospodarowania przestrzennego. Więcej o strukturze dobrego operatu szacunkowego przeczytacie w artykule: Operat szacunkowy mieszkania

Kiedy sporządza się operat szacunkowy
Każdy operat szacunkowy ma konkretny cel powstania. Jest to o tyle istotne, że tylko w tym celu może być później użyty. Taki celem może być na przyklad wzięcie kredytu hipotecznego czy podział majątku w postępowaniu spadkowym. Operatu sprządzonego na cele sprzedaży nieruchomości nie pokażemy w banku, w którym chcemy wziąć kredyt, nie będzie on bowiem w tej sytuacji adekwatny. Nie zawsze operat jest konieczny, ale na przykład właśnie w przypadku kredytu, będzie wymagany przez bank. Dlaczego? Banki wykorzystują operat szacunkowy do oceny zdolności kredytowej. I to właśnie ten dokument ma kluczowe znaczenie, a nie cena kupna. Wartość nieruchomości zmienia się bowiem w czasie. Ponieważ wartość poświadczona w operacie może być też niekorzystna dla  właściciela nieruchomości, dobrym rozwiązaniem jest samodzielne znalezienie rzeczoznawcy i zapoznanie się w treścią operatu, a nie zostawianie wszystkiego w rękach banku, który przecież będzie chciał zarobić.

Od czego zależy wartość nieruchomości określona w operacie szacunkowym
Na wartość nieruchomości wpływ będzie mieć sporo czynników. Rzeczoznawca na pewno zwróci uwagę na cenę kupna. Kolejnym czynnikiem będzie stan nieruchomości – wyremontowana, bez usterek będzie mieć większą wartość. Niezwykle istotne jest także jej położenie. Są takie lokalizacje, które uznane zostaną za bardziej dochodowe, na przykład w prestiżowej dzielnicy, czy w dogodnym położeniu z uwagi na infrastrukturę – bliskość szkół, sklepów i punktów usługowych wpłynie dodatnio na wartość nieruchomości. Rzeczoznawca najczęściej będzie dokonywał oceny na podstawie porównania danej nieruchomości z innymi o podobnym metrażu, standardzie, lokalizacji czy przeznaczeniu. Warto pamiętać, że nieruchomość to nie tylko sam budynek, ale również otaczający go teren.

Więcej informacji na temat operatu szacunkowego mieszkania znaleźć można na stronie sonarhome.pl. Jeśli będziemy potrzebować sporządzenia takiego operatu warto jest wcześniej dowiedzieć się więcej na ten temat, tak, aby mieć później pewność, że wszystkie procedury są zgodne z wymogami. NA stronie znajdziemy też wskazówki dotyczące tego, jak szukać rzeczoznawcy majątkowego.Tylko wybór odpowiedniego specjalisty zapewni nam sporządzenie dokumentu, który będzie zgodny z prawem i zarazem dokonanie tej usługi w cenie, jaką rzeczywiście powinniśmy uiścić.

Przeczytaj również: Jak sprawdzić wartość mieszkania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here