Zabawy w ogrodzie to jedne z najbardziej ekscytujących, wyczerpujących ale i aktywnych rodzajów zabaw dla naszych dzieci. Bez wątpienia wyjdą one im na zdrowie. Nasi podopieczni mają miliony pomysłów na zabawy na świeżym powietrzu zarówno z rówieśnikami, ale także z osobami dorosłymi. Należy pamiętać jednak, żeby zabawy te były bezpieczne. Podczas urządzania ogrodu dla dzieci pojawić się może problem. Co zrobić aby nasz ogród był wyjątkowy, atrakcyjny, ale także bezpieczny dla naszych pociech? Oto kilka wskazówek, które z pewnością przydadzą się podczas projektowania swojego ogrodu.

 

Jak urządzić ogród dla dzieci

Urządzanie ogrodu pod względem warunków do zabaw dla naszych pociech powinno być przede wszystkim uzależnione od wieku dziecka. Najmłodsi, czyli trzy lub czterolatkowie idealnie nadają się na naszych pomocników. Zadają wiele pytań na temat otaczającego nas świata, są także zainteresowani wszystkimi zjawiskami jakie spotkają na swojej drodze. Dobrym pomysłem jest piaskownica, która daje naszym dzieciom nie tylko radość z zabawy, ale także rozwija ich kreatywność. Jak wiadomo, maluchy w tym wieku uwielbiają biegać i poznawać przyrodę. Kolejnym pomysłem na organizację miejsca dla dzieci w tym przedziale wiekowym jest zwykła przestrzeń zielonego trawnika lub posianych pomiędzy nim różnokolorowych kwiatów. Nadaje to przestrzeń nie tylko do biegania, ale perspektywą jest także ustawienie w tym miejscu basenu w okresie upalnego lata, namiotu, który też jest obiektem zainteresowań najmłodszych, czy także rozłożeniu zwykłego kocyka, na którym można usiąść i poczytać dla nich książki.

Dla dzieci w średnim wieku ogród zagospodarowany powinien być nieco inaczej. Starsze dzieci są już bardziej samodzielne, idealnym pomysłem będzie ustawienie huśtawki, lub przeznaczenie miejsca do nauki jazdy na rowerze. Należy pamiętać, że nasze pociechy będą w ogrodzie przyjmować swoich gości, na przykład na zorganizowanej imprezie urodzinowej. Jeżeli mały solenizant urodził się latem, świetnym rozwiązaniem będzie zbudowanie altany. Taka budowla pośród kwiatów i krzewów może być idealną bazą, podczas zabaw. Mało tego, altana będzie przydatna również dla nas, dorosłych. Ogród urządzony dla dzieci musi stwarzać bezpieczne miejsce dla zabawy i relaksu.
Starszaki, czyli ośmiolatkowie, czy dziewięciolatkowie to już samodzielni mieszkańcy naszych domów, którzy cenią sobie przygody. Potrzebują zarówno przestrzeni do biegania, gier w berka lub piłkę jak i tajemniczych kryjówek wśród bujnej roślinności i wysokich gęstych krzewów. Aby urozmaicić im zabawę w ogrodzie można zbudować domek na drzewie, oczywiście z pomocą podopiecznych. To dla nich z pewnością będzie wielką przygodą. Pozwólcie im także samym urządzić taki domek, to w końcu oni będą spędzać tam czas. Kolejnym pomysłem, na urządzenie ogrodu dla dzieci jest zbudowanie (lub kupienie gotowego) mini parku linowego. Starszaki uwielbiają się wspinać. Taka atrakcja może być urozmaicona o zjeżdżalnie i huśtawki. Nie zapominajmy o bezpieczeństwie podczas organizowania takich środków. Ostatnio, w większości przydomowych ogrodów w okresie letnim, można dostrzec trampoliny wraz z świetnie bawiącymi się na nich dziećmi. Ich popularność świadczy o tym, że są jedną z ulubionych aktywności naszych dzieci.
Istnieje wiele sposobów na urządzenie ogrodu dla naszych dzieci. Kreatywność ludzka jest nieograniczona, dlatego oprócz pomysłów umieszczonych powyżej, można stworzyć wraz maluchami coś wyjątkowego i niezwykłego. Dzieci uwielbiają wyzwania i przygody, dlatego spędzajmy z nimi czas jak najczęściej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here