Dla bardzo wielu osób ogród to zarówno miejsce relaksu, jak i powód do dumy. Aby jednak móc się nim pochwalić przed przyjaciółmi, trzeba poświęcić mu dużo czasu i stosować odpowiednie rozwiązania. Jednym z największych wrogów pięknego i naturalnego ogrodu jest często beton. Czy da się go jakoś zastąpić?

Beton w ogrodzie – szara konieczność?

Beton jest obecny w wielu ogrodach od lat. Bynajmniej jednak nie wynika to z jego walorów estetycznych. Dlaczego więc do tej pory był tak popularny?

W zdecydowanej większości wypadków przydomowy ogród nie może być podporządkowany jedynie estetyce. Powodem jest oczywiście konieczność wydzielenia przestrzeni użytkowych – podjazdu dla samochodu, chodników czy tarasów. Możliwości ich aranżacji jest kilka – można użyć drobnych kamieni czy wysypać ścieżki żwirem. Najpowszechniej stosowanym rozwiązaniem są jednak betonowe płytki, kostki oraz krawężniki. Jakie są ich zalety? Przede wszystkim betonowe elementy charakteryzują się dość dużą wytrzymałością oraz stosunkowo niską ceną względem np. kamieni. Ich główną wadą jest jednak niski poziom estetyki, gdyż szare place i ścieżki zdecydowanie wyróżniają się w zielonym krajobrazie. Dodatkowo dobre ułożenie betonowych podjazdów i chodników nie jest wcale proste – błędy w tym zakresie mogą powodować rozjeżdżanie się chodnika lub pękanie płytek – mówi specjalista z firmy Geoproduct.

Na szczęście jednak betonowe chodniki, kostka i krawężniki da się dziś w prosty i niedrogi sposób zastąpić – dzięki wykorzystaniu tzw. eko kratki.

Eko kratka – co to jest i jakie ma zalety?

Eko kratki są w pewnym sensie rozwinięciem niekiedy stosowanych ażurowych płyt betonowych. W ich przypadku twórcy poszli jednak o kilka kroków do przodu. Przede wszystkim zmieniono materiał na bardziej ekologiczny. Eko kratki wytwarzane są bowiem z pochodzącego z recyklingu polietylenu. Drugą zasadniczą różnicą jest zdecydowanie mniejsza grubość ścianek oraz szeroki zakres wytrzymałości na obciążenia. W zależności od rodzaju eko kratki mogą sprawdzić się zarówno jako podłoże dla pieszych, jak i ciężkich pojazdów czy niewielkich samolotów.

Mówiąc o zaletach eko kratki, nie sposób nie zwrócić uwagi na jej niewielki wpływ na krajobraz. Dzięki ażurowej konstrukcji da się ją całkowicie „schować” pomiędzy źdźbłami trawy. Także w przypadku uzupełnienia kamieniami kratka jest prawie niewidoczna. Cienkie plastikowe ścianki pozytywnie wpływają też na obieg wody, który nie jest w żaden sposób zatrzymywany. Kolejną wartą podkreślenia cechą eko kratki jest łatwość jej układania i łączenia. Na koniec warto też dodać, że wbrew pozorom polietylenowa eko kratka jest dość trwała. Gwarancja tego typu rozwiązań wynosi bowiem aż 10, a przewidywana trwałość – minimum 12 lat! Kratka jest też niewrażliwa na szkodliwy wpływ środowiska atmosferycznego. Co ważne, przypadkowo uszkodzone elementy bardzo łatwo w niej wymienić. A gdzie realnie można ją zastosować?

Gdzie można stosować eko kratkę?

Wachlarz zastosowań eko kratki wydaje się więc bardzo szeroki – a jak jest naprawdę?

Wydaje się, że wbrew pozorom największą zaletą eko kratki nie są walory estetyczne czy też lekkość całej konstrukcji, a właśnie wielozadaniowość. Rozwiązanie to wykorzystać można w praktycznie każdym przypadku. W zależności od potrzeb można z niej zbudować chodnik wokół domu, podjazd dla samochodu osobowego, jak i lądowisko dla samolotu sportowego. To ostatnie zastosowanie wcale nie jest bajkowe – eko kratki są bowiem stosowane przez aerokluby, korzystają z nich też firmy spedycyjne, chcące mieć nie tylko użyteczny, ale też ładny i schludny parking dla samochodów ciężarowych, który się nie „rozjedzie”. Co warte uwagi, eko kratki doskonale sprawdzają się też jako element zabezpieczający skarpy, nasypy, brzegi i dno stawów czy rowów melioracyjnych. Jak więc widać, rozwiązanie to naprawdę wyróżnia się ponadprzeciętną użytecznością! – dodaje specjalista z firmy Geoproduct.

Przydomowy ogród czy po prostu działka nie są więc skazane na powszechną obecność betonu. W większości przypadków dużo lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie eko kratki. Pozwoli ona na zapewnienie odpowiedniej wytrzymałości powierzchni użytkowych i jednocześnie nie wpłynie negatywnie na estetykę terenu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here