Ocieplanie budynku przy pomocy pianki PU

Wśród najbardziej popularnych metod izolacji termicznej budynków możemy wyróżnić ocieplanie natryskowe. Coraz więcej osób decyduje się na wybór tego rozwiązania. Dlatego właśnie warto poznać nie tylko specyfikę ocieplania natryskowego, ale także jego największe zalety. Znając największe korzyści oraz rodzaje stosowanych pianek dużo łatwiej będzie podjąć decyzję o wyborze tej metody ocieplenia.

Skąd wzięła się popularność pianki poliuretanowej?

Sama technologia ocieplania za pomocą pianki PU polega na natrysku pianki na określoną powierzchnię. Po aplikacji pianka zwiększa swoją objętość blisko 50-krotnie. W ten sposób może bez trudu wypełnić nawet najbardziej niedostępne szczeliny. Ta metoda ocieplania budynków stosowana jest od wielu lat. W Stanach Zjednoczonych oraz Europie Zachodniej taka forma ocieplania budynku już dawno zastąpiła tradycyjne rozwiązania, do których zaliczamy styropian czy wełnę mineralną. Technologia ocieplania pianką PU zyskuje sobie coraz większą popularność także w Polsce.

Jakie rodzaje pianek są stosowane do ocieplania?

Piankę natryskową, która jest używana do ocieplania, dzielimy na otwartokomórkową oraz zamkniętokomórkową. Każdy z rodzajów ma nieco inne parametry i właściwości. Pianka zamkniętokomórkowa składa się z małych komórek. Jak sama nazwa wskazuje, ich ujście jest zamknięte. Dzięki temu można uzyskać bardzo niską paroprzepuszczalność. To z kolei sprawia, że pianka nie przyjmuje wilgoci. Pianka zamkniętokomórkowa jest gęsta, sztywna i bardzo wytrzymała. Nie zaleca się stosowania jej do ocieplania poddasza. Konstrukcja dachu cały czas pracuje, co mogłoby prowadzić do powstawania pęknięć masy pianowej i tym samym obniżać jej właściwości. Pianka zamkniętokomórkowa sprawdza się idealnie w roli materiału wzmacniającego nośność budynku. Przy pomocy tej pianki izoluje się stropy i fundamenty.

Pianka otwartokomórkowa jest porównywana do ludzkiej skóry, która składa się z porów. Cechą charakterystyczną tego rodzaju pianki jest jej wysoka paroprzepuszczalność. Dzięki temu piana świetnie pochłania wilgoć, jednocześnie chroniąc przed rozwojem grzybów i pleśni. Pianka otwartokomórkowa jest lżejsza i bardziej elastyczna. Dzięki temu świetnie sprawdzi się przy ocieplaniu poddasza.

Jakie są zalety ocieplania pianką poliuretanową?

Wśród największych zalet ocieplania pianką poliuretanową możemy wymienić:

– precyzję wykonania izolacji – rozprężająca się piana dociera do trudnodostępnych szczelin,

– szybkość i dokładność termoizolacji – ocieplanie wełną mineralną czy styropianem jest bardziej czasochłonne i mniej efektywne,

– właściwości izolujące pianki otwartokomórkowej, które zapewniają optymalny poziom wentylacji,

– niskie ryzyko uszkodzenia przez zwierzęta.

Efektywność izolacji z zastosowaniem piany zależy nie tylko od poprawnie dobranego preparatu, ale także dokładności wykonania całego zabiegu. Ocieplenie domu z użyciem pianki poliuretanowej powinna wykonać firma posiadająca nie tylko wiedzę, ale także doświadczenie w tym zakresie. Odwiedzając stronę cels.pl, możecie skontaktować się z Grupą Wykonawczą CELS, która jest jedynym Certyfikowanym Wykonawcą SOUDAL w Polsce w zakresie wykorzystania pianek otwartokomórkowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here