Współczesne projekty domów z poddaszem projektowane są z myślą o możliwe dużym wykorzystaniu przestrzeni pod dachem. Perfekcyjnie rozplanowane wnętrze ma być przede wszystkim wygodne w użytkowaniu. Przestrzeń zdeterminowana przez funkcjonalność nie musi być jednak pozbawiona indywidualnego charakteru i przytulności.

Choć skośne ściany mogą wydawać się ciężkie i przytłaczające przemyślane wykorzystanie materiałów wykończeniowych i świadome decyzje, co do kolorystyki sprawią, że poddasze stanie się naszą domowa oazą spokoju.   

Materiały stosowane we wnętrzach intensywnie oddziałują na nasze zmysły. Szczególnie ważny jest tutaj wzrok i dotyk. To właśnie dzięki nim mamy poczucie, że znaleźliśmy się w miejscu wypełnionym ciepłem domowego ogniska. Wśród materiałów uznawanych za ciepłe dominują te naturalne a wśród nich prym wiedzie drewno. Na szczęście ciasne przedpokoje obite wraz z sufitem boazerią odeszły w niebyt dwie dekady temu. Współcześnie drewno w swej mnogości odmian i barw wykorzystywane jest w sposób nieco bardziej oszczędny i przemyślany. Inaczej ma się sprawa drewnianych parkietów układanych w jodełkę, które świętują swoją drugą młodość. Zarówno w pierwotnej, odświeżonej formie jak i we współczesnym wydaniu idealnie sprawdzają się w ocieplaniu wnętrza i uzyskaniu wrażenia przytulności. Dla poddasza drewno wydaje się być najbardziej oczywistym rozwiązaniem, nawiązujący poniekąd do konstrukcji dachu. Właściwości drewna sprawiają, że  przytulne stają się nie tylko sypialnie ze skosami ale nawet hol lub łazienka.

Niekiedy w projekty domów z poddaszemcelowo pozostawia się niezabudowane belki, które wnętrzom nadają nieco rustykalny charakter. Uzupełnienie takiej przestrzeni jasnym wykończeniem ścian i prostą drewniana podłogą daje idealny punkt wyjścia do lekkiej i ciepłej aranżacji. By nie przytłoczyć przestrzeni pomocne mogą okazać się płyty fornirowane lub tkaniny takie jak len czy juta.

Problemem na poddaszu bywają meble. Te o tradycyjnej formie nie zawsze dają się ustawić przy niskich ściankach kolankowych. Optymalnym rozwiązaniem są meble na wymiar lub w zabudowie. Mamy wtedy kontrolę nie tylko nad kształtem i podziałami wewnętrznymi mebla ale i nad materiałem.

Uzupełnieniem naszego przytulnego poddasza jest światło, ciepłe, rozproszone lub punktowe, rozświetlające tylko te, miejsca na które chcemy zwrócić uwagę. Operując światłem zmniejszymy lub powiększymy wnętrze, ukryjemy też te miejsca, które nie wydają się nam aż tak atrakcyjne.   

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here